• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TİSK Genel Sekreteri Koç: Bu hafta asgari ücreti açıklamayı umuyoruz

TİSK Genel Sekreteri Koç: Bu hafta asgari ücreti açıklamayı umuyoruz
0 0
Türkiye İşveren Sendikalaraı Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, "Ümit ederiz ki bu hafta asgari ücreti açıklarız" dedi.
7 Aralık 2021 Salı 17:40

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, Türk-İş'in ev sahipliğinde yapıldı.

 

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi heyetini ise Türk-İş temsil ediyor.

 

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, resmi olarak bir ücret talebinde bulunmadıklarını ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na 'bir rakam' söylediğini açıkladı.

 

Ergün Atalay, "makul, beklentileri karşılayan bir teklif beklediklerini" vurguladı ve "Arzu etmediğimiz bir rakam (teklifi) gelirse çabuk olmanın da anlamı yok" dedi.

 

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücrete ilişkin,"Bu yıl hiç olmadığı kadar bir mutabakatımız var hem işçi kesimi hem hükümet tarafıyla. Ümit ediyoruz, üçlü mutabakatla imzalanır ve tüm dengeler gözetilir" dedi.

 

'Rakam söylemem mümkün değil'

 

Koç, asgari ücretin ne zaman açıklanacağına sorusu üzerine, "Hem TİSK Başkanımız hem Türk-İş Başkanımız hem de Sayın Bakanımız en kısa sürede üçlü mutabakatla imzalama taraftarı. Yasada da zaten bir, üç veya dört toplantı diye bir zorunluluk yok.Ümit ederiz ki bu hafta asgari ücreti açıklarız" yanıtını verdi.

 

Koç ayrıca, "Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Bugünden bir rakam söylemem mümkün değil. Üçüncü toplantıyı da görmemiz gerekecek" dedi.Taraflar üçüncü toplantı için 9 Aralık’ta TİSK’te buluşacak.

 

Yasa gereği asgari ücretin Aralık ayı içinde belirlenmesi gerekiyor.

 

Taraflar bu yıl ay sonuna kalmadan anlaşmaya varmayı planladıkarını duyurmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha