• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trump’ın yeni gümrük vergileri Avrupa’nın peynir ve zeytinyağını vurabilir

Trump’ın yeni gümrük vergileri Avrupa’nın peynir ve zeytinyağını vurabilir
0 0
ABD Başkanı Donald Trump 25 milyar dolar değerinde Avrupa menşeli ürüne yüzde 100’e varan gümrük vergileri getirmeyi önerdi. Parmesandan gouda peynirine, şaraptan ete, zeytin ve zeytinyağından makarnaya birçok ürün listede.
9 Eylül 2019 Pazartesi 11:45

CNN’de yer alan habere göre New York’ta İtalyan ürünleri satan ve 109 yıldır faliyet gösteren Di Palo, önerilen vergilerin mağazasındaki ürünlerin yüzde 95’ini etkileyebileceğini söyledi. Di Palo, bu gümrük vergileri uygulanmaya başladığı takdirde ABD’li müşterilerinin neredeyse tüm ürünler için iki katı bedel ödemek zorunda kalmasından endişe ettiklerini belirtiyor.

 

Di Palo ailesinden Lou Di Palo tarafından yapılan açıklamada satıştaki ürünlerin zaten nispeten pahalı olduğu belirtilerek şunlar söylendi: “Örneğin Parmigiano Reggiano ve Grana Padano ürünleri hayli pahalı ürünler. Bu peynirlerin bir poundu (0.45 kilogram) 15 ila 20 dolar arasında değişiyor. Bu peynirleri 30 ya da 40 dolara satabilir miyim? Çok zor olur.”

 

ABD’nin Özel Gıdalar Derneği (Specialty Food Association) ABD’deki 14 bin civarında özel gıda perakendecisinin 20 bin diğer gıda perakendecisiyle birlikte yeni gümrük vergilerinden etkileneceğini belirtiyor.

 

Zeytinde de iç talebin sadece yüzde 5’ini üretebilen ABD’de önerilen gümrük vergilerinin zeytin fiyatlarını yükseltebileceği belirtiliyor.

 

İthalat maliyetlerini yükseltecek gümrük vergilerinin ABD’li yerel üreticileri güçlendireceği de öngörülüyor. Di Palo gümrük vergileri uygulandığı takdirde mağazasında pahalı İtalyan peynirleri yerine mozzarella ve burrata peynirlerinin yerel versiyonlarını üreten ABD’li üreticilerin ürünlerini satmaya başlayabileceklerini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha