• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türk lirası erimeye devam ediyor; Dolar bir rekor daha kırdı!

Türk lirası erimeye devam ediyor; Dolar bir rekor daha kırdı!
0 0
Sabah saatlerinde 3.8925 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL, ilerleyen saatlerde 3.85 seviyesinin altına gevşedi. Kur tekrar yükselişe geçerek 3,9401 seviyesini görerek yeni zirvesine ulaştı.
11 Ocak 2017 Çarşamba 17:27

Son dönemde siyasi endişeler ve TCMB'nin TL'deki değer kaybının önüne geçmek için gerekli adımları atamayabileceği endişesi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL'deki değer kaybı bu sabah hacimsiz piyasada lokal döviz talebi ile hızlanırken, oldukça kısa bir süre içinde TL dolar ve euro karşısında tarihi düşük seviyeleri test etti.

 

TCMB'nin dün attığı adımlar yeterli bulunmazken, faiz artırımı yapılması gerektiği yönünde beklentilerin arttığı piyasada TCMB'nin dünkü açıklamasında da belirttiği "ilave adımlar" izlenecek.

 

TL'nin bu sabah dolar karşısındaki değer kaybı bir ara yüzde 2.5'i aşarken, 3.8950'ye kadar yükselerek yeni tarihi zirveyi test eden dolar/TL sonrasında tekrar gevşedi. Kur saat 13.13 itibari ile 3.8460 seviyesinden işlem gördü.

 

Euro/TL de 4.1083'e kadar yükselirken, TL'nin euro karşısındaki değer kaybı da yüzde 2'yi aştı. Kur, saat 13.13 itibari ile 4.04 seviyesinden işlem gördü.

 

TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yılbaşında bu yana ise yüzde 9.4'e ulaştı.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Türkiye'de ciddi bir kur riski olduğunu söyleyerek bir sonraki değerlendirmenin 5 Mayıs 2017'de yapılacağını duyurdu. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha