• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Turkcell'de Karamehmet dönemi kapandı, Genel Müdür Kaan Terzioğlu da bıraktı

Turkcell'de Karamehmet dönemi kapandı, Genel Müdür Kaan Terzioğlu da bıraktı
0 0
Turkcell'de sular bir türlü durulmuyor.
15 Mart 2019 Cuma 12:10

Bir dönem 20 milyar doları aşan servetiyle Türkiye’nin en zengini olan Çukurova Grubu patronu Mehmet Emin Karamehmet kurucusu olduğu GSM devi Turkcell’in yönetimindeki tüm hakkını kaybederken, Genel Müdür Kaan Terzi de görevi bıraktı.

 

Turkcell'in konuyu bir açıklama ile Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklaması bekleniyor.

 

Rus Alfa Grubu’na borcunu ödemek için 2014 yılında Ziraat Bankası’ndan üç yılı ödemesiz 10 yıl vadeli kredi çeken Karamehmet borcunu ödeyemeyince, Turkcell yönetim kurulunda tek sandalyeye düşen ama yönetimde kritik önemi olan temsil hakkını da kaybetti.

 

Turkcell yönetimindeki son Çukurova Holding temsilcisi Avukat Tuvan önceki gün istifa ederken, yerine Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın geldi.

 

Türkiye'nin ilk mobil operatörü ve bu alandaki tek Türkiye menşeli kuruluş olan Turkcell'in genel müdürü Terzioğlu göreve 25 mart 2015'te atanmış, resmen göreve 1 nisan 2015'te başlamıştı.

 

Şirketin asıl sermaye sahiplerinden İsveçli TeliaSonera bir, Rus Alfa Grubu bir ve Türk Çukurova Grubu bir sandalyeyle temsil ediliyordu. Son değişiklikle Hüseyin Aydın, kamu tarafından atanmayan gerçek sermayedar olarak Turkcell yönetiminde koltuğa sahip oldu.

 

Turkcell ile bu iki büyük sermaye grubu arasındaki mücadele nedeniyle şirket bir türlü gereken resmi toplantılarını yapıp hisse sahiplerine temettü bile dağıtamıyordu. Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu da bu mücadeleye müdahale etmiş ve şirket yönetim kuruluna üç tane bağımsız yönetim kurulu üyesi atamıştı. Şirket hakkında haberler bunlarla da kalmamış, şirketin yönetim kuruluna Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın atanmasından kısa süre sonra basına sızan haberlerde şirketteki üç sermaye grubundan biri ve şirketin kurucusu Çukurova Holding’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 1,6 milyar dolarlık krediyi ödeyemeyeceği ve yapılandırmak istediği ifade edilmişti.

 

Ziraat Bankası Hüseyin Aydın, tıpkı bir başka iletişim devi olan T.Telekom’dakine benzer bir operasyonla alacaklı banka olarak Turkcell yönetimine girerken, Ziraat Bankası’nın açtığı kredinin akıbeti meçhul.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha