• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye'nin doğalgaz faturası Avrupa'yı ikiye katladı

Türkiye'nin doğalgaz faturası Avrupa'yı ikiye katladı
0 0
Avrupa ülkeleri, doğalgazın bin metreküpünü 110-120 dolar seviyesinden alırken, Türkiye aynı miktar gaz için 250 ila 280 dolar arası ödüyor.
21 Ocak 2020 Salı 12:24

Bu da ekonomi üzerinde bir baskı yaratıyor ve kabarık faturalar anlamına geliyor. 

 

Türk Akım projesinin medyaya yansıyan detayları arasında, doğalgazın fiyatlandırmasına dair bilgiler bulunmuyor.

 

Avrupa'dan iki kat pahalıya doğalgaz satın alan Türkiye, artan maliyeti 2019'da vatandaşın sırtına yükleyerek gaza yüzde 37'lik bir zam yapmıştı.

 

Türk Akım Türkiye'ye arz güvenliği sağlarken fiyatlandırmada ise bir değişiklik yok. Enerji piyasası uzmanı Arif Aktürk'e göre, doğalgazın fiyatı dokuz aylık petrol ürünlerinin ortalamasına göre hesaplanıyor. Yani bir değişiklik yok. Değişen sadece rota. Artık Ukrayna üzerinden gelmiyor gaz.

 

DW Türkçe'nin haberine göre, Türkiye'ye bundan sonra gelecek gazda sadece yüzde 2'liki bir indirim olacak. Bulgaristan içinse beklenti yüzde 5.

 

2020 yılında artan maliyetler nedeniyle doğalgaz fiyatlarında bir indirim beklenmezken, asgari ücretin yaklaşık yüzde 10'u doğalgaza gidiyor.

 

Su ve elektrik faturaları da dahil edildiğinde asgari ücretlinin bütçesinde üç faturanın payı yüzde 20’yi buluyor.

 

2020 asgari ücretindeki artışın da 2019’da gerçekleşen doğalgaz fiyatlarındaki artışın gerisinde kaldığı görülüyor. Türkiye’de 2020 için asgari ücrette net yüzde 15 artış yapılırken, sadece 2019’da doğalgaz fiyatları toplamda yüzde 37 artış kaydetmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha