• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı durduruldu"

0 0
Reuters : Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat durduruldu.
9 Aralık 2015 Çarşamba 14:17

Reuters haber ajansına konuşan Türkiye'den yetkililer, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'un Akkuyu'da inşaatı devam eden nükleer santral projesini askıya aldığını söyledi.


Rosatom'un 20 milyar dolar değerindeki santral projesi sözleşmesini feshetmediği, ancak projenin durdurulduğu da belirtiliyor.


Reuters'a bilgi veren kaynaklar sözleşmede tek taraflı fesih durumunda gündeme gelecek ağır şartlar olduğu gerekçesiyle Rosatom'un askıya alma yoluna gittiğini da ifade ediyor.


Ancak Rus haber ajansı Interax'a konuşan Rus yetkililer, projenin planlandığı şekilde ilerlediğini ve herhangi bir askıya alma durumunun söz konusu olmadığını ifade etti.


Interfax haber ajansı, Rosatom'un ise iddialarla ilgili açıklama yapmayı reddettiğini belirtti.
Akkuyu Nükleer AŞ de konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.


Mersin'in Akkuyu bölgesinde inşaatı başlayan nükleer santral projesi için 2013 yılında Rusya'yla anlaşma imzalanmıştı.


Anlaşma kapsamında Rosatom'un Akkuyu'da 4 adet 1200 megawatt gücünde reaktör inşa etmesi öngörülüyordu.

 

Proje kapsamında ilk reaktörün 2019'da faaliyete geçmesi bekleniyordu. Ancak santral için talep edilen ÇED raporlarının hazırlanmasının zaman alması ve Rosatom'un finansman bulma sorunları projenin hedeflenen takvimin gerisinde kalmasına yol açmıştı.

 

KAYNAK: BBC Türkçe 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha