• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye yolsuzlukta D grubunda

Türkiye yolsuzlukta D grubunda
0 0
Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün yolsuzluk araştırmasına göre Türkiye; Rusya, Tunus ve Bangladeş’le birlikte D kategorisinde, yani "çok yüksek riskli" ülkeler arasında yer alıyor.
18 Kasım 2015 Çarşamba 17:48

 

 Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International) yolsuzluk araştırmasına göre Türkiye yolsuzluk konusunda D grubu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye D kategorisinde Rusya, Tunus ve Bangladeş’le birlikte yer alırken örgütün raporunda ülkede savunma harcamalarının denetlenememesine vurgu yapılıyor. Yolsuzluk konusunda en başarılı iki ülke ise Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda oldu. 

 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü yeni bir yolsuzluk araştırması yayımladı. Araştırmaya göre Türkiye yolsuzluk konusunda dünyada D kategorisinde bir ülke olarak sınıflandırıldı. Türkiye’nin bulunduğu D kategorisinde Türkiye ile birlikte Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler, Rusya Federasyonu, Güney Afrika, Tunus ve Türkiye bulunuyor.

 

A GRUBU'NDAN NE KADAR UZAKSA O KADAR YOLSUZLUK İÇERİYOR

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin sıralamasına göre A sınıfında bulunan ülkelerde yolsuzluk en alt seviyede bulunuyor.

 

B,C,D,E ve F şeklinde ülkeler kategorilere ayrılıyor. Ülke alfabetik olarak A grubundan ne kadar uzakta ise yolsuzluk seviyesi o kadar yüksek olarak ortaya konuyor.


 

TÜRKİYE D GRUBUNDA

 

Türkiye’nin en az riskli olduğu yolsuzluk alanı ise kişisel yolsuzluklar (C seviyesinde) Türkiye’de en çok yolsuzluğun bulunduğu alan ise rapora göre politika ve operasyonel alanlar. Türkiye bu alanlarda ‘çok yüksek riskli’ sınıfta gösteriliyor.

 

Raporun Türkiye’ye bakış kısmında ise şu ifadeler yer alıyor: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin savunma harcamalarını denetleme üzerinde bir yetkisi bulunmuyor.

 

Resmi olarak savunma harcamaları denetlenemiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha