• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye yüksek enflasyon liginde Suriye’yi yakaladı

Türkiye yüksek enflasyon liginde Suriye’yi yakaladı
0 0
Türkiye’de haziran ayında açıklanan enflasyon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,62 artarak beklentilerin üzerinde gelmişti.
8 Temmuz 2020 Çarşamba 12:44

Uzmanlar enflasyon hedeflerinin "tuzla buz" olduğuna ve enflasyon patlamasının kapıda olduğuna dikkat çekerken, Türkiye yüksek enflasyon liginde 14. sıraya yükselerek Suriye’nin hemen arkasına yerleşti.

 

Türkiye’den yüksek çift haneli enflasyona sahip ülkeler Güney Sudan, Sudan, Arjantin, Liberya, İran, Haiti, Etiyopya, Özbekistan, Angola, Zambiya ve Sierra Leone olarak sıralanıyor. Sierra Leone’den sonra ise Türkiye geliyor.

 

Listenin ilk sırasında Venezuela bulunuyor. Raporda “Dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler sıralamasında Türkiye'yi 14'üncülüğe taşıyan bu artış iktidarın yazın tek haneli enflasyon vaadini ve Merkez Bankası'nın yıl sonu için yüzde 7.4'lük revize enflasyon hedefini de çökertti” ifadeleri yer alıyor.

 

Sözcü’nün haberine göre CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan raporda enflasyon analizi yapıldı. Buna göre yıllık enflasyonun yüzde 15'e tırmanacağına dikkat çekiliyor.

 

Raporda, kamu bankalarınca başlatılan konut, otomotiv, beyaz eşya, mobilya, tatil ve tüketici kredileri kampanyaları ve şimdiden yıl sonu hedefine ulaşan bütçe açıklarıyla birlikte enflasyondaki yükselişin daha da hızlanacağı belirtiliyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha