• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiyeliler'in en büyük keyfi çayda da sona mı gelindi? "Sağlıklı çay bulmanın giderek zorlaşacak"

Türkiyeliler'in en büyük keyfi çayda da sona mı gelindi?
0 0
Son 15-20 yılda Karadeniz'deki çay bahçelerinin yenilenmemesi nedeniyle çay üretim kapasitesinin ciddi oranda düşeceği ve sağlıklı çay bulmanın giderek zorlaşacağı belirtildi.
16 Şubat 2020 Pazar 17:19

Çay üretiminin azalabileceği ve sağlıklı çay bulmanın zorlaşacağı uyarısını yapan kurumsa Sayıştay. Sayıştay bu durumla ilgili Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (ÇAYKUR) uyarıda bulunurken, ÇAYKUR da diğer pek çok kurum gibi Varlık Fonu'na devredildi. 

 

Sayıştay'ın 2018 denetim raporunda yer alan verilere göre, Doğu Karadeniz'in 2 milyar dolar ticaret hacmine sahip bu değerli ürünü üretim açısından sorunlarla karşı karşıya. Rapora göre, en önemli sorun çay bahçelerinin tamamının tohumla oluşturulması ve bu bahçelerin ekonomik ömrünü doldurması.

 

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, çay üreten diğer ülkelerde tohumdan üretilen çay bahçelerinin “klon çay fidanları” ile yenilenmesi veya dönüştürülmesinde önemli aşamalar kat edildiği belirtilen raporda, “Türkiye’de çaylıkların yenilenmesi konusunun bir düşünce olmaktan ileriye gidemediği” tespiti yapıldı.

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha