• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uluslararası bankalar, faiz indiriminin ardından tahminlerini değiştirdi

Uluslararası bankalar, faiz indiriminin ardından tahminlerini değiştirdi
0 0
Uluslararası yatırım bankaları Merkez Bankası’nın (MB) enflasyondaki yükselişe rağmen aldığı faiz indirim kararının ardından faiz tahminlerinde değişiklik yaptı.
24 Eylül 2021 Cuma 10:25

MB enflasyondaki yükselişe rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uzun süredir istediği faiz indirimlerine dün 100 baz puan ile başladı. Ekonomistler politika faizinin yüzde 19’da sabit kalacağını tahmin ediyordu.

 

Goldman Sachs, MB’nin politika faizini 2022 yılı ortasına kadar kademeli olarak yüzde 15’e indirmesini beklediğini açıkladı.

 

Goldman faiz indirim kararından önce para politikasındaki gevşeme döngüsünün aralık ayında başlayacağını tahmin ediyordu.

 

Goldman analistleri dün yayınladıkları notta, “Bugün alınan kararın ardından, artık ekim ve kasımda 50 baz puanlık bir indirim ve ardından yüzde 15’lik nihai faiz oranına ulaşılana kadar ayda 25 baz puanlık bir indirim bekliyoruz” dedi.

 

Goldman Sachs’in dünkü faiz indiriminden önce MB’nin 2022 sonuna kadar %15 oranına ulaşmasını öngörüyordu.

 

Barclays

 

Barclays, MB’nin dün açıkladığı sürpriz faiz indiriminin ardından dördüncü çeyrekte politika faizini yüzde 15’e düşüreceğini tahmin ederken ve TL’nin artan bir baskıyla karşı karşıya kalmasını beklediğini belirtti.

 

Barclays’den Ercan Ergüzel, PPK metninden daha önce yer alan iki taahhüdün, yani enflasyonda önemli bir düşüş gerçekleşene kadar sıkı para politikasını ve pozitif bir reel faiz oranının sürdürüleceği taahhüdünün çıkarıldığına dikkat çekti.

 

Ergüzel notunda, “Önümüzdeki toplantılarda 100 baz puanlık indirimlerle aynı hızda devam edeceğini bekliyoruz. MB’nin önümüzdeki üç toplantıda 100 baz puanlık üç indirim daha uygulayarak politika faizini yıl sonunda yüzde 15 oranına düşürmesini bekliyoruz” dedi.

 

Ergüzel, Türkiye’nin cari açığı, azalan döviz rezervleri, yüksek döviz borcu ve yükselen fiyat baskıları nedeniyle yatırımcıların çift haneli enflasyon karşısında gevşeme politikası benimseyen MB’ye hata payı bırakmayacağına dikkat çekerek, “Bize göre TL’yi önemli bir değer kaybı baskısına maruz bırakıyor” dedi.

 

JPMorgan

 

JPMorgan ise faiz indiriminin ardından MB’nin politika faizi oranlarını yıl sonuna kadar yüzde 17’ye düşürmesini beklediğini ve enflasyon tahminlerini yukarı revize ettiğini açıkladı.

 

Yarkın Cebeci notunda, “Bugünkü sürpriz, temel verilere dayalı tahmin yapmanın zorluğunu açıkça gösterse de, Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 20’ye yaklaştığında MB’nin yeni bir indirim yapmasının hala zor olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Cebeci yılın son iki ayında toplam 100 baz puanlık bir indirim öngördüğünü ve politika faizinin gelecek yıl mayıs ayında yüzde 15 ile dip seviyeyi görmesini beklediğini belirtti.

 

JPMorgan, enflasyonda 2021 yıl sonu tahminini yüzde 15,5’ten yüzde 16,7’ye yükseltti ve 2022 yıl sonu tahminini daha keskin bir şekilde yüzde 11,5’ten yüzde 14,5’e revize etti.

 

Cebeci, “Gevşeme döngüsünün ne kadar hızlı ve sert gerçekleşeceğine olacağına bağlı olarak bu tahminlerde yukarı yönlü riskler olabilir” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha