• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ünal Aysal'ın önce oteli icradan satıldı şimdi de elektrik şirketi iflas etti

Ünal Aysal'ın önce oteli icradan satıldı şimdi de elektrik şirketi iflas etti
0 0
Geçen yılın kasım ayında sahibi olduğu Les Ottomans Otel'i icradan satılan Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal'ın bu kez de bir başka şirketi Unit'in bünyesinde bulunan ve yüzde 60 payla ortak olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. de iflas açıkladı.
25 Şubat 2020 Salı 15:33

Şirket 405 milyon TL borçla iflas ederken, şirketin Gebze'de 850 megavatlık elektrik üretim santrali bulunuyor. Aysal'ın elektrik şirketindeki payı yüzde 60. Bankalara 405 milyon TL borçlu olan şirketle ilgili, Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi iflas kararı verdi.

 

Böylece şirketin iflas 20 Şubat'ta kararlaştırılmış oldu.

 

Patronlar Dünyası'nın haberine göre, bir Unit Investment NV ve Ansaldo Energia ortak girişimi olan Yeni Elektrik Üretim A.Ş 2007 yılında kuruldu. Kuruluş amacı doğrultusunda, EPDK'ye Üretim Lisansı almak üzere başvuru yapan Yeni Elektrik Üretim A.Ş  2008 yılında üretim lisansını almış ve Kocaeli – Dilovası İMES OSB içerisinde üretim tesisi kurmaya hak kazandı.

 

İnşaatı 2011 yılında başlayan 865 MWe kurulu güçteki Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin inşaatı Aralık 2013 yılında tamamlanmış ve Enerji bakanlığı tarafından geçici kabulü yapılarak elektrik üretimine başladı.

 

İflas süreci, Aysal'ın icradan satılan otelini de akıllara getirdi.

 

Sahibi olduğu Les Ottomans Otel için aylardır konkordato isteyen ve son olarak icraya çıkaran Aysal, bu satışı gerçekleştirdi.

 

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, Aysal ve Ahu Kerimoğlu’nun (Aysal) sahibi olduğu, Ortaköy’de Hotel Les Ottomans olarak faaliyet gösteren Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı, bir bankaya olan borçları nedeniyle çıkarıldığı icradan satışı tamamlandı.

 

Daha önce 440 milyon TL’ye satışa çıkarıldığı iddia edilen otelin, 3 Aralık’ta gerçekleşecek bir düğün sonrası kapılarını kapatacağı belirtiliyor.

 

Haberde yer alan iddiaya göre, otelin üst katında yaşayan Ahu Kerimoğlu’nun bu durumu kabullenemediği öne sürülüyor.

 

Aysal’ın şirketi Unit’in yüzde 60 payla ortak olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş. ekim ayının başında konkordato ilan etmişti.

 

Aysal’ın, Les Ottomans Hotel’in icradan satışı için 7 Kasım’a gün belirlenmişti. Alacaklı özel bir banka otelin icradan satışını istemişti. Otel için 440 milyon liralık muhammen bedel belirlenmişti. 

 

Les Ottomans Otel'le ilgili icra dosyasını şimdiye kadar sadece SBK Holding'in aldığı ve ihaleye katılmak için 88 Milyon TL teminat mektubu verdiği belirtiliyordu.

 

SBK Holding, Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen iş adamı Sezgin Baran Korkmaz'a ait. Korkmaz aynı zamanda Borajet'in de sahibi. Borajet için ABD'de dava açılmış, Korkmaz'ın ismi ayrıca Kingston Kardeşler davasında da geçmişti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha