• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

USS Kearsarge yola çıktı: Suriye’deki ABD askerlerini almak için sefer emri verilmiş

USS Kearsarge yola çıktı: Suriye’deki ABD askerlerini almak için sefer emri verilmiş
0 0
Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Suriye’den çekilme takvimiyle ilişkin kamuoyunda ortaya çıkan kafa karışıklığına rağmen askerleri almak için gemileri harekete geçirdiğini yazdı.
11 Ocak 2019 Cuma 11:42

WSJ, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın “ABD, Türkiye Kürt ortaklarımızı hedef almama sözü verene dek Suriye’den ayrılmayacağız” sözleri sonrası ABD’nin çekilme kararına ilişkin ortaya çıkan durumu inceledi. WSJ’deki haberde “Pentagon, Suriye’den çekilme sürecini ilerletiyor” başlığını kullanıldı.

 

‘Bolton’dan emir almıyoruz’

 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye’yi öfkelendiren bu açıklamaya karşın Bolton’ın sözleri doğrultusunda yeni bir emir almadıklarına dikkat çeken Pentagon yetkilileri, bu nedenle çekilme planlarını uygulamaya devam edeceğini söylüyor. Bir yetkili gazeteye “Hiçbir şey değişmedi, biz Bolton’dan emir almıyoruz” ifadesini kullanmış.  

 

Gemiler harekete geçti

 

Haberde çekilmeyle ilgili şöyle dendi: “Çekilme işlemine yardımcı olmak amacıyla bazı kara birlikleri Suriye’ye yöneldi. Yetkililer, USS Kearsarge’ın başını çektiği bir grup savaş gemisinin de hassas bir dönemden Suriye’den ayrılan askerleri almak için hareket ettiğini söyledi. USS Kearsarge’da yüzlerce deniz piyadesi, helikopter ve uçak var… Nihai çekilme işlemine yardımcı olmakla görevlendirilen birlikler de bölgede Kuveyt ve Irak’ın batısındaki El Esad Hava Üssü gibi yerlerde bulunuyor…”

 

Gazete Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın takvim ve şartlar konusunda fikir ayrılığına düştüğünü, ayrıca hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Kongre üyelerinin çekilme takvimini sorguladıklarını hatırlatıyor.

 

Türkiye’nin ordu dört ay istemiş

 

WSJ’ye göre ABD yetkilileri başta Suriye’deki tüm Amerikan güçlerinin ‘haftalar‘ içinde çekilmeye hazırlandıklarını söylüyordu. Ancak Türkiye’nin ABD’nin sahadaki ortaklarına saldırabileceğinden ve IŞİD’in yeniden ortaya çıkabileceğinden endişelenen Amerikan ordusu dört ayı bulabilecek bir süre istedi.

 

Takvim yine de belirsiz

 

Bununla birlikte gazete, Trump yönetiminin şimdi çekilme takvimini ‘açık uçlu’ olarak tanımladıklarını da belirtiyor.

 

WSJ şöyle yazdı: “Böylece Amerikalı yetkililer, Türkiye ve Sayın Erdoğan’ın ülkesi için tehdit oluşturduğunu ve terörist olduklarını söylediği ABD destekli Suriye’deki Kürt savaşlar ile anlaşma sağlamak için zaman kazanmaya çalışıyor.”

 

Gazeteye bu konuda konuşan iki savunma yetkilisi, Pentagon’un çekilmeye yönelik icra emrinde zamanla değişiklikler yapılabileceğini, halen Amerikan askerlerinin ne zaman ayrılacaklarının belirlenmediğini söyledi.

 

WSJ’deki haberde şöyle devam etti: “ABD yetkilileri, Sayın Erdoğan’dan, Amerika’nın Suriye’deki Kürt ortaklarına saldırmayacağı konusunda güvenceler aldıklarını düşünmüşlerdi. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı bu hafta böyle bir şartı kabul etmeyeceğini net şekilde söyledi. ABD ayrıca Suriye’deki Kürt savaşçılara verdiği silahları geri alıp almama konusundaki seçenekleri de inceliyor. Pentagon, Sayın Erdoğan’ın muhalefetini azaltmak için bu silahları geri alma sözü vermişti.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha