• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Varlık barışı başvuruları başladı: Yurtdışında bildirilen ve Türkiye’ye götürülen varlıklara vergi incelemesi yapılmayacak

Varlık barışı başvuruları başladı: Yurtdışında bildirilen ve Türkiye’ye götürülen varlıklara vergi incelemesi yapılmayacak
0 0
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
2 Ağustos 2019 Cuma 12:24

Yurt dışında bulunan varlıklarını 31 Aralık 2019 tarihine kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

 

Yurt dışında bulunan varlıklar, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve 19 Temmuz itibarıyla kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin en geç 31 Aralık'a kadar kapatılmasında kullanılabilecek. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar için Türkiye'ye getirilme şartı aranmayacak.

 

Yurt dışında bulunan ancak kapsama girmeyen taşınmaz gibi varlıkların yıl sonuna kadar kapsamdaki varlıklara dönüştürülerek Türkiye'ye getirilmesi mümkün olacak.

 

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, bu uygulamanın "kara paraların aklanmasına yol açacağını" ve vergi kaçırılmasını sağlayacağını söyleyerek eleştirmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha