• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payı yüzde 51'inde altında olamayacak

Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payı yüzde 51'inde altında olamayacak
0 0
Bünyesine alınan devlet ve yarı özerk kuruluşlar, yönetim kuruluna getirilen tartışmalı isimler ve yöneticilerine ödenen dudak uçuklatıcı maaşlarla hiç gündemden düşmeyen Varlık Fonu, bu kez borsada yapılan bir düzenleme ile gündeme geldi.
10 Kasım 2019 Pazar 20:30

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payının yüzde 51'in altında olmayacağı kararlaştırıldı.

 

Buna göre, Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki (BIST) payları yüzde 51'in altına düşmeyecek. Kararın alınma sebebi ise, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan halka arz.

 

Kararın ardında yatan sebep ise, arz sırasında hakim ortaklık yapısında bir değişikliğin önlenmek istenmesi. Yani fonun hisselerinin yüzde 49'undan fazlası halka arz edilemeyecek. 

 

Genel Kurulda konuşan Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez'in, "Borsa İstanbul değerini bulduktan sonra ve ülkemizde beklentiler normalleştikten sonra halka arzı düşünebiliriz. Şuan gündemimizde yok" dediği öğrenildi.

 

Öte yandan, Genel Kurulda imtiyazlı hisselerin kaldırıldığı öğrenildi. Kaynaklar, olası halka arz esnasında yabancı yatırımcıların imtiyazlı hisse senetlerine sıcak bakmayacağı gerekçesiyle bu adımın atıldığını belirttiler.

 

Varlık Fonu'nun A grubu altın hissesi kaldırılırken, Borsa Yönetim Kurulu'nun da yeniden şekillendiği öğrenildi.

 

Borsa İstanbul anonim şirket olduktan sonra yönetim kurulu üye sayısı 10 olarak belirlenirken; imtiyazların kalkmasıyla yönetim kurulunda Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ile portföy yönetim sektörünü temsilen bir temsilci bulunmayacak. Böylece üye sayısı 10'dan 9'a düşmüş oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha