• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

WSJ: Türkiye liranın değer kaybına karşı tüm seçeneklerini tüketti

WSJ: Türkiye liranın değer kaybına karşı tüm seçeneklerini tüketti
0 0
Türkiye’de altının yükselmesi, doların 7 lira sınırına dayanması ve euronun 8 bandını aşmasıyla Türk lirasının değeri giderek eriyor.
2 Ağustos 2020 Pazar 17:34

Dolar kurunun sabit tutulması için Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının piyasaları fonlaması ise çare olmadı. Uzmanlar bu durumun dolarda yayı iyice gerdiğine dikkat çekerken, döviz kurundaki ve altındaki yükselişin devam edeceği uyarısında bulunuyor.

 

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde (WSJ) Türk lirasına ilişkin bir analiz yer aldı. WSJ’ye göre Türkiye liranın oynaklığının önüne geçmek için elinde olan tüm seçenekleri tüketti. Gazete bu durumun yatırımcıları endişelendirdiğine dikkat çekti.

 

WSJ, Merkez Bankası’nın tüm müdahaleleri sonucu aylardır sabit bir seyir izleyen dolar/TL kurunun bu hafta son iki ayın en yüksek seviyesine çıktığını belirtti.

 

Gazeteye göre analistler ve yatırımcılar Türkiye'nin şimdi sınırlı da olsa sermaye kontrolü uygulamasına geçmesinden endişe ediyor. Gazetede “Piyasalardaki oynaklığın önüne geçmek için ülkenin dışına para akışının kısıtlanacağı ya da yasaklanacağı önlemler…" ifadeleri yer aldı.

 

WSJ’ye konuşan Pictet Varlık Yönetimi'nden kıdemli ekonomist Nikolay Markov, "Gerçekten hassas bir durumda sıkışıp kaldılar. Şimdi geçmişe göre daha da kırılgan bir durumdalar çünkü belli ki pandemi yardımcı olmuyor" yorumunu yaptı.

 

Oxford Economics'ten kıdemli ekonomist Maya Senussi de "Merkez Bankası artık bu politikanın işlemediğinin farkında. Bugüne kadar müdahale ettikleri gibi müdahale etmek için yeterli ateş gücü yok" dedi.

 

BlueBay Fon Yönetimi'nden stratejist Timothy Ash ise "Bu basit bir hata mı yoksa yeni bir strateji mi? Kuru savunması daha kolay olsun diye ucuz bir seviyeye mi düşürmeye çalışıyorlar?" değerlendirmesini yaptı.

 

WSJ'ye göre ekonomistler aynı zamanda herhangi bir sermaye kontrolünün getirilmesinin Türkiye'nin ihracatı için olumsuz olacağı görüşünde.

 

Gazeteye konuşan ekonomist Uğur Gürses'e göre ise "Türkiye böyle bir durumda kendini ayağından vurur".

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha