• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yatırım bankası Morgan Stanley Türkiye büyüme tahminini düşürdü

Yatırım bankası Morgan Stanley Türkiye büyüme tahminini düşürdü
0 0
New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, 2016-2018 yıllarına ilişkin Türkiye büyüme tahminlerini düşürdü.
11 Ocak 2017 Çarşamba 12:58

Fortune Türkiye’nin haberine göre, Morgan Stanley, 2016 yılı için Türkiye büyüme tahminini yüzde 2.7’den yüzde 2.2’ye, 2017 için yüzde 2.6’dan yüzde 2.3’e, 2018 için yüzde 2.4’ten yüzde 3.2’ye revize etti.

 

Moody’s bankaların takipteki kredi oranlarına ilişkin uyarmıştı

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye bankacılık sektörüne yönelik yeni raporunda, “Artmakta olan takipteki kredi oranları Türk bankalarının kârlılığı üzerinde ciddi bir etki yaratabilir” uyarısında bulunmuştu.

 

Türkiye bankacılık sisteminde brüt takipteki kredi oranının bu yıl sonunda yüzde 4’ün üzerine çıkmasının beklendiği de belirtilen raporda, ‘yüksek enflasyon, liradaki değer kaybı’ nedeniyle bankaların varlık kalitesine ilişkin gelişmelerde de kötüleşme beklendiğinin altı çizilmişti.

 

Hükümet, Moody’s’in uyarısını ‘saldırı’ olarak niteleyip ‘yok hükmünde’ ilan etmiş, bankacılık sisteminin varlık yapısında bozulmaya müsaade etmeyeceklerini savunan başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, “Moody’s’in bankacılık sektörüyle ilgili dün yaptığı değerlendirmenin hiçbir geçerliliği yok, bankacılık sektörünün varlık kalitesinin bozulma ihtimali sıfır” demişti.

 

Merkez Bankası, partili cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği teklifinin görüşülmeye başlamasıyla zirve üstüne zirve yapan doların çıkışı karşısında bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürme yoluna gitmişti.

 

Tarihi zirve: Dolar 3,85, Avro 4,07’den işlem görüyor

 

Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürmesinin ardından dolar ve avro bir süre ‘düşüş’ yaşamış, ancak kısa süre sonra tekrar yükseliş trendine girmişti.

 

Haftanın üçüncü gününe dolar 3,8190’den başladı. Türk Lirası karşısında üç gündür tarihi zirvelerini yaşayan dolar, kısa süre içinde 3,87’ye kadar yükseldi. Dolar, halihazırda 3,8567’den işlem görüyor.

 

Avro da dolar gibi güne yükselişle başladı. Avrupa Birliği’nin para birimi dün 4,00 sınırını aşmıştı. Dolar gibi avro da yüzde 2’ye yakın değer kazanarak 4,09’u gördü. Tepe noktasının ardından avro şu anda 4,07’den işlem görüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha