• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni düzenlemeyle milletvekilleri kamudaki en yüksek maaşı alacak

Yeni düzenlemeyle milletvekilleri kamudaki en yüksek maaşı alacak
0 0
İktidar partisi 3600 ek gösterge düzenlemesini Meclis'e sundu.
30 Haziran 2022 Perşembe 11:58

Düzenlemede bakanlar ile milletvekillerinin ek göstergesinin 9 bine yükseltildiği görüldü. Böylece emekli milletvekili maaşlarında artış yapılmasının formülü de bulunmuş oldu. Teklifin yasalaşması ile birlikte emekli milletvekilleri kamudaki en yüksek emekli maaşını alan gruplardan biri olacak.

 

Cumhuriyet'in haberine göre, AKP'nin sunduğu, toplam 57 madde ile bir de geçici maddeden oluşan kapsamlı bir “torba yasa teklif”inde yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli milletvekillerinin maaş artışlarının Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlı olmaktan çıkarılmasını istemişti. Önceki gece ek bütçenin görüşmeleri sırasında cumhurbaşkanı ödeneğindeki artış yasa metninden çıkarıldı.

 

Emekli milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bazı meslek gruplarının emekli maaşlarını artırmak için ise yeni bir formül bulundu. Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı, bakanlık veya milletvekilliği görevlerinde bulunanların sigorta primi veya emekli ödeneği ile kurum karşılığı hesaplamalarında 9 bin ek gösterge rakamı esas alınacak. Böylece emekli milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bu meslek gruplarının emekli maaşları yükseltilmiş olacak. 

 

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, emekli milletvekillerinin maaş artışlarındaki hesaplamada iki seçenek getirildiğine ancak cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlı hesaplamadan da vazgeçilmediğine dikkat çekti.

 

Esen, “2012 öncesine dönüş var. Ancak ek gösterge 9 bin olduğu için bundan böyle milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bu meslek grupları kamudaki en yüksek emekli aylığı alan kesim haline gelecek. Böylece şu anda cumhurbaşkanı ödeneğine göre yapılan hesaplamayla gelen artışın da üzerine çıkılmış olacak” dedi. Bakan yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’nın ek göstergesi de 8 bin olacak. 

 

Emniyet Genel Müdürü’nün de 7 bin 600. Uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek göstergeleri 3 bin 600 oldu.  En düşük emekli aylığı ise 2 bin 500 liradan, 3 bin liraya çıkarılacak.  

 

Bütçesi ile birçok bakanlığı geride bırakan Diyanet’e de en yüksek ek gösterge veriliyor. Teklif ile Diyanet İşleri Başkanı’nın ek göstergesi 8 binden 9 bine çıkarılıyor. Böylece Diyanet İşleri Başkanı da kamudaki en yüksek devlet memurları arasında yer alacak. Buna karşın Yargıtay, Danıştay başkanları ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısı’nın ek göstergesi halen olduğu gibi 8 binde kaldı. Teklife göre, Genelkurmay Başkanı’nın ek göstergesi 9 bin.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha