• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni yılda elektriğe, alkole, sigaraya zam

Yeni yılda elektriğe, alkole, sigaraya zam
0 0
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.
1 Ocak 2016 Cuma 07:51

Yeni yılla beraber alkollü içecekler, sigara, cep telefonlarından alınan vergi ve elektrik fiyatlarına zam geldi.

 

Elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak. Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti.

 

Yeni döneme ilişkin dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme gideri bütçelerinin onaylandığını da ifade eden yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu bütçeleri kullanarak vatandaşa daha kaliteli hizmet sunacağını belirtti.

 

Bugünkü Resmi gazete'de yayınlanan karara göre; Biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu. Rakının 2 litre için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artarak 130 lira 68 kuruş oldu. Cin ve votka için vergi tutarı 134 lira 3 kuruş, likörün vergisi de 150 lira 71 kuruş oldu. Sigara ve tütün ürünlerinde ise hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı.

 

Cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutarı da 120 liradan 160 liraya çıktı.

 

KAYNAK: HABERDAR 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha