• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yerli ve yabancı ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını nasıl değerlendirdi?

Yerli ve yabancı ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını nasıl değerlendirdi?
0 0
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti. Piyasa beklentileri faizin sabit kalacağı yönündeydi.
24 Eylül 2020 Perşembe 18:44

Reuters’ın 17 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB’nin politika faizini yüzde 8,25’te sabit tutacağına işaret ederken, üç ekonomist bankanın faiz artırımına gitmesini bekliyordu.

 

Peki yerli ve yabancı ekonomistlerin TCMB'nin politika faizini artırma kararı için ne dedi ?

 

 

Faiz oranını artırmaları inanılmaz olumlu bir işaret - Efektif faiz oranı 13.25'e kadar çıktı. Asıl soru, TCMB nihayet anladı mı? Bu karar, 2017-18 döneminde, oranları yeterince erken yükseltemedikleri ve tüm hatalarından ders almış olabileceklerini gösteriyor.

 

 

Türkiye’nin faiz artırımı, tepki fonksiyonunda memnuniyetle karşılanan bir değişiklik. Bununla birlikte, reel politika faizinin, takip eden enflasyon baz alındığında hala negatif olduğunu unutmamak gerekiyor. (beklenen enflasyon ile ayarlandığında sıfır civarında). Yetkililerin olumlu ivmeyi sürdürmek için daha fazlasını yapması gerekebilir.

 

 

Merkez Bankası'nın faiz oranlarında son 16 ayda ilk defa artırıma gitmesiyle birlikte döviz kurunda düşüş gözlendi. Sabah saatlerinde 7.72 seviyesine çıkarak rekor tazeleyen dolar, TCMB kararı sonrası 7.60 seviyelerine kadar düştü. Ekonomistler bu hamlenin piyasa tarafında sürpriz olarak karşılandığını belirtirken dolardaki etkisinin kısıtlı kalacağı görüşünde birleşiyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha