• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

YUM-BİR: Yumurta sektöründe iflaslar başladı

YUM-BİR: Yumurta sektöründe iflaslar başladı
0 0
Ekonomik kriz sonrası konkordato ve iflas dalgasının vurduğu sektörlerin başında tavukçuluk geliyordu. Sektörün en önemli oyuncuları peş peşe konkordato ilan etmişti. Sektörde 2 bin 500 işletme kapandı.
12 Haziran 2019 Çarşamba 12:54

Yumarta sektöründe de art arda iflaslar gelmeye başladı. BloombergHT'nin haberine göre Irak hükümetinin getirdiği ithalat yasağı yüzünden Mayıs ayı başından beri Irak’a yumurta ihracat edemeyen, yumurtayı iç pazarda maliyetinin yarısına satmak zorunda kalan yumurta sektöründe ardı ardına iflaslar yaşanmaya başladı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın konuyla daha yakından ilgilenmesini bekleyen sektör Irak hükümetinin bir an önce uyarılmasını talep ediyor.

 

Yumurta sektörünün Irak hükümetinin Mayıs ayında yumurta ithalatını durdurması ile bugüne kadar karşılaşmadığı büyüklükte bir ekonomik krizin içine sürüklendiğini belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya Pala, “Irak hükümetinin uluslararası ticaret kurallarına aykırı bir şekilde aldığı ithalat yasağı üretiminin yaklaşık üçte birini ihraç eden sektörümüzü büyük bir çıkmaza sürükledi. Sektör olarak üretim fazlamızı ihraç ediyor, bu ihracatın da yüzde 85'ini Irak'a yapıyoruz. İhracatın durmasıyla iç piyasada oluşan fazlalık arz-talep dengesine göre oluşan yumurta fiyatının hızla düşmesine sebep oldu. Üretici şu anda yumurtasını maliyetinin ancak yarısına satabiliyor, maliyeti 35-36 kuruş olan yumurtanın fiyatı 16-17 kuruşa kadar düştü. Üretici yumurta başına günde 20 kuruş zarar ediyor, bu günde 100 bin yumurta üreten bir işletmenin aylık 600 bin TL zarar etmesi demektir. Üzülerek söylüyoruz ki sektörde iflaslar başladı, bu sürecin uzun sürmesi halinde iflaslar artacak ve yumurta üretimini sürdürebilmek imkansız hale gelecek” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha