• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşları da KDV'siz konut sahibi olabilecek

Yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşları da KDV'siz konut sahibi olabilecek
0 0
Yabancılara tanınan KDV’siz gayrimenkul alma hakkı, çalışma ve oturma izniyle 6 aydan fazla yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşlarına da tanındı.
23 Şubat 2017 Perşembe 08:38

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, Meclis’te görüşmeleri süren tasarıda son dakika önergesiyle yapılan değişikliğe göre, yabancılar gibi yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşları da gayrimenkul alırken ödemeleri gereken yüzde 18’lik KDV’den muaf olacaklar. 

 

Ancak, yabancılar gibi yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları da KDV’siz satın aldıkları bu gayrimenkulleri bir yıldan önce ellerinden çıkaramayacaklar. Çıkarmaları halinde, satın alırken ödemedikleri bu vergi kendilerinden tahsil edilecek.

Vergisini düzenli ödeneye 5 puanlık indirim

 

Vergisini düzenli ödeyene 5 puanlık indirim olanağı getiren düzenleme de Meclis’ten geçti.

 

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren tasarının vergi indirimine ilişkin maddesi, kapsamı genişletilerek kabul edildi. Tasarıyla indirimden yararlanacaklar sektörler olarak sayılan ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerin yanına sigorta acenteleri de eklendi. 

 

İndirim koşullarını yerine getirenler yıllık gelir ya da kurumlar vergisi beyannamesini verirken 5 puanı indirecekler. Ancak, indirimin üst limiti 1 milyon TL olacak. Yüzde 5 oranındaki indirim 1 milyon TL’yi geçiyorsa, geçen kısım indirime konu edilemeyecek. Bu 1 milyon TL’lik üst limit, her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

 

İndirim yapılan tutar, ödenmesi gereken vergiden daha fazlaysa, aradaki fark, mükellefin beyanı ile 1 yıl içinde başka vergilerden indirilecek.

 

Bu şekilde 1 yıllık süre içinde indirim yapılamazsa, indirim hakkı kaybedilecek. İndirimden yararlanan ve daha sonra gerekli şartları taşımadığı anlaşılan mükellefler vergi ziyaı (vergi kaçırma) yapmış sayılacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha