• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

FİİLİ BAŞKANLIK KABİNESİ

SAİD SEFA

SAİD SEFA

24 Kasım 2015 Salı 14:00
0 0

Muhalefet parlamenter sistemin gerekliliğini ve başkanlık sisteminin rejim açısından bazı açıklara neden olacağını tartışadursun, Erdoğan’ın da belirttiği gibi aslında rejim fiili olarak değişmiştir.

 

Açıklanan 64. Hükümet fiili başkanlık sisteminin ete kemiğe bürümüş halidir.

 

Görünen şu ki hükümetin icracı bakanlıkları bizzat Erdoğan’ın talimatıyla hareket edecek.

 

Birçok bakanın attığı adımlardan, Davutoğlu’nun sonradan haberi olacaktır.

 

Parlamenter Sistem’de en güçlü figür başbakan olmalıyken yakın zaman bize gösterdi ki Davutoğlu’na güçlü başbakan olma fırsatı tanınmamış ve kendisi de buna bilerek ve isteyerek ‘evet’ demiştir.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş sadece Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda hareket edecek isimler.

 

Bu da icra görevi üstelenmiş olan hükümetin iskeleti demek.

 

Adalet Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı yolsuzluk dosyaları açıklandığı günden itibaren bakanlar kurulundan bağımsız olarak çalışan bakanlıklardı.

 

Yargı ve güvenlik konusundaki değişiklikler ve çalışmalar Saray’ca bu bakanlıklara takdim edilir ve icra edilirdi. Bekir Bozdağ ve Efkan Ala’nın bir süre gölge bakan olarak görev yapmaya devam ettiği sır değil. Artık Saray’da alınan kararları bizzat ve resmen devam ettirecekler.

 

Davutoğlu, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’nı ilgilendiren hukuki gerekçeleri canlı yayında zikrederken ve hukuka uygun adımlar atılması konusunda ısrarcı olduklarını vurgularken, açıklamaların ertesinde bakanlıklarca atılan adımlar gösteriyordu ki kontrol kendisinde değil.

 

Hükümete icra noktasında değer katan bir diğer nokta da ekonomi.

 

Ekonominin bütün dinamikleri Erdoğan’a bağlandı.

 

Enerji yatırımları ve maden ihaleleri, ulaştırma ile ilgili bütün yatırımlar, haberleşme ağı, bilişim, telefon dinlemeleri, internet ağlarına ve sosyal medyaya müdahale, yatırımların muhasebe kayıtları ve hesaplarının tutulması Ulaştırma, Enerji ve Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları üzerinden Saray’ın kontrolünde ilerleyecek.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mehmet Şimşek’in müsteşarlığını yaptığı dönemde hem bakanlıkta hemde parti içerisinde gölge bakan diye anılırdı. Mehmet Şimşek’in ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı ilan edilmesi durumun kamufle edilmesi demek. Sayın Şimşek, ambalaj görevini uzun süre hakkıyla yürütmüş olduğundan hükümette yer almaya devam etmiştir.

 

Binali Yıldırım’ın, Davutoğlu’nun yerine gölge başbakan olarak zikredilmesi, televizyon ekranlarından Davutoğlu’nu sıfırlayan açıklamalar yapması; Berat Albayrak’ın Erdoğan’la olan akrabalık bağı herkesçe malum.

 

Davutoğlu, milletvekili adaylığı konusunda son anda ikna ettiği Ali Babacan’ı ekonominin işleyen çarkının içine yerleştiremeyerek, bu alanda da etkinliğini kaybetmiştir.

 

Başkanlık sisteminin en önemli fraksiyonlarından biri de hiç şüphesiz dış işleri.

 

Mevlut Çavuşoğlu, Türkiye siyaset tarihinin en etkisiz dış işleri bakanı olmasına rağmen koltuğunu korudu. Zira dış işleri bizzat Erdoğan’ca idare ediliyor bakan ve bakanlık bir anlam ifade etmiyor.

 

Rusya’ya ait olduğu iddia edilen uçağın düşürülme hadisesinin bile Cumhurbaşkanlığı’nca açıklanması 'her alanda tek etkili nokta Erdoğan’dır' vurgusudur.

 

Çözüm süreci noktasında Davutoğlu ve danışmanları sürecin devamlılığı noktasında kararlılık vurgusu yaparken ve her defasında Beşir Atalay’ın ismi zikredilirken, Atalay’ın Van’a gönderilmiş olmasına bu minvalde özel bir anlam yüklenmişken onun da kabine dışında kalması, Kürt meselesinde de etkili ve yetkili kişinin Erdoğan olacağı anlamına geliyor.

 

Erdoğan’ın Kürt meselesi konusundaki bakış açısı, Başbakan yardımcısı Akdoğan tarafından tatbik edilecekse devletin eski refleksleriyle hareket edileceği ve bölgede şiddetin arttırılacağı kaçınılmazdır.

 

Özetle, 64. Hükümetin kabinesine bakıldığında iç ve dış politikadaki hayati meseleler ve ekonomik hususların doğrudan Erdoğan’a bağlandığı görülüyor.

 

Fiili başkanlık sistemi hayırlı olsun.

 

SAİD SEFA / HABERDAR

YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha