• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

6 koldan suyun geçtiği ilçede halk 4 aydır susuz

6 koldan suyun geçtiği ilçede halk 4 aydır susuz
0 0

Birçok çay ve derinin geçtiği Beytüşşebap ilçesinde halk aylardır su sorunu yaşıyor. Kayyımdan AKP’ye geçen belediye yıllardır sorunu çözmezken, son 4 ayda günde sadece birkaç saat su veriliyor.

16 Ekim 2021 Cumartesi 10:48

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde aylardır su sorunu yaşanıyor. 5 bin 690 nüfuslu Beytüşşebap ilçesinde 4 aya aşkın süredir 24 saat içinde sadece birkaç saat su veriliyor. AKP'li belediye tarafından yönetilen ilçede yaşanan su sorunu aylardır çözülmediği için ilçe sakinleri mağdur oluyor. İlçeye Kato Dağı ve Meydan Belek Yaylası başta olmak üzere toplamda 6 koldan çay ve dere akıyor. Bêrman, Melêsê, Boğazören, Mezra, Yeşilöz ile Singever Çayları ve Uzungeçit Deresi ilçe merkezinin yakınından geçerek Habur Çayı'na karışıyor. Habur Çayı'nın ilçe merkezine uzaklığı ise 10 kilometredir.  

 

DBP'li BELEDİYENİN PROJESİ İPTAL EDİLDİ

 

İlçe belediyesini 2014 yerel seçimlerinde yüzde 67'lik gibi bir oy oranıyla alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yurttaşların su sorununu çözmek için proje hazırladı. DBP'li belediyenin hazırladığı ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile birlikte yürüttüğü proje, 2016 yılında tamamlanarak ihaleye verildi. İlçenin su sorununu çözecek olan bu proje 3 Mart 2017'da belediye atanan kayyım tarafından uygulamaya sokulmadan iptal edildi. 2019’da yapılan seçimlerde belediye kayyımdan AKP’ye geçti ancak yaşanan su sorunu için gerekli adımlar atılmadığı gibi sorun her geçen gün büyüdü. Aliçavuş, Elki, Karşıyaka ve Pınarbaşı mahallelerinde günlerdir su sorunu yaşayan mahalleli, sorunun çözülmesini istiyor.

 

PROJE UYGULANSAYDI SU SORUNU YAŞANMAZDI

 

2017'de yerine kayyım atanan DBP'li Beytüşşebap Belediyesi Eşbaşkanı Nurettin Ataman, su projelerinin kayyım tarafından baltalandığını ifade etti. Seçildiklerinde ilk olarak ilçenin su sorununu önlerine koyduklarını dile getiren Ataman, "İlçenin temel sorunlarından birisi su sorunuydu ve çok kısıtlı imkanlarla proje ürettik. Projemiz 2014 yılında başladı ve 2016 yılına kadar sürdü. DİKA ile birlikte bu projeyi hazırladık ve ihaleye verdik. Kısa bir sonra da belediyeye kayyım atandı. Kayyım projemizi uygulasaydı şimdi halk su sorunu yaşamıyor olacaktı” diye belirtti. 

 

Projenin ilçe nüfusu baz alınarak hazırlandığını söyleyen Ataman, "Kayyım projeyi revize etti ve kendi menfaatleri doğrultusunda kullandılar. İlçede 4 aydır doğru düzgün su yok. Bu sorunu çözme noktasında da bugüne kadar ciddi bir adım da atmış değiller" diye konuştu.

 

SU İŞKENCESİ DEVAM EDECEK

 

AKP'li belediyenin su sorunu çözme noktasında bazı proje girişimlerinin olduğunu ancak hiçbirinin tutmadığını ifade eden HDP Beytüşşebap Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Ataman, "Her gün su bir mahalleye belirli saatlerde su veriliyor. Bundan kaynaklı da halk tepkilidir. Bilbisê ve Guwanise mahallelerine yaklaşık 2 yıldır su verilmiyor. Belediye bahar ayında Cevizağacı köyünden su getirmeyi amaçladı. Ama en sonunda bu proje de tutmadı ve iptal edildi. Ilıcak köyünden su getirmeyi hedefliyorlar. Ama artık kış geldi ve bu projeyi gerçekleştirmek mümkün değildir. Bahar gelene kadar ilçe halkı su işkencesini çekmeye devam edecek” diye belirtti.  

 

KULLANILMAYAN SUYUN FATURALARI

 

Su sorunun yaşandığı mahallelerden Elki Mahallesi’nde yaşayan Zeynep Bal (65),  sularının akmamasına tepki göstererek, "Su faturam bin 500 TL gelmiş. Şimdi kullanmadığım suyun faturasını ben nasıl ödeyeyim? Sinirden faturayı yırtıp çöpe attım ve faturayı ödemeyeceğim. Belediyenin de kapısına gitmeyeceğim. Su sorununu derhal çözsünler" ifadelerini kullandı. 

 

'ARTIK BELEDİYEDEN BİR TALEBİMİZ YOK'

 

İlçede yaşanan su sorununu yıllarca dile getirmekten bıktıklarını söyleyen Fatma Aykut ise, 24 saatte sadece 4 saat su verildiğini anlattı. Belediyenin bir yıldır kendilerine Ilıcak köyünden su getireceğini söylediğini aktaran Aykut, yetkililerin sürekli yalan beyanda bulunduğunu kaydetti. "Su getirmeyi isteselerdi sürekli bahane uydurmazlardı" diyen Aykut, 4 saat bırakılan suyun da çamurlu olduğunu ve hastalık saçtığını belirtti. Aykut, "Belediye halkın sorunlarını çözsün ve halka hizmet etsin diye orada. Ama verdikleri hiçbir hizmet yok. Bugüne kadar ne talep etmişsek karşılanmadı. Bu yüzden de artık onlardan hiçbir şey istemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - ZEYNEP DURGUT

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha