• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Adliye-Emniyet krizi: ‘Soylu, Bekir Bozdağ’ı devre dışı bırakıyor’

Adliye-Emniyet krizi: ‘Soylu, Bekir Bozdağ’ı devre dışı bırakıyor’
0 0

İçişleri Bakanı Soylu'nun kendi bakanlığıyla bağlantılı olan kimi süreçlerde Adalet Bakanlığı'nı devre dışı bırakarak doğrudan yargı mensuplarıyla muhatap olduğu öne sürüldü.

1 Temmuz 2022 Cuma 13:10

Emniyet’teki bir grubun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arkasına alarak HSK kararnamesi öncesi kulis yaptığını iddia edildi.

 

Ankara Adliyesi ile Ankara Emniyeti arasında kriz yaşandığını söyleyerek olayın perde arkasını aktaran T24 yazarı Tolga Şardan, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yaz kararnamesinin geçtiğimiz dönemde yayımlandığını, 33 şehrin başsavcıları başta olmak üzere beş binden fazla yargı mensubunun atamasının yapıldığını yazdı.

 

SOYLU VE BOZDAĞ ARASINDA SOĞUK RÜZGARLAR

 

HSK kararnamesi öncesine değinen Tolga Şardan, “Başkentin yargı ve güvenlik bürokrasisini gazeteciler başta yakından takip edenler, bir süredir Ankara Adliyesi ile Ankara Emniyeti arasındaki ‘soğuk ilişkinin’ farkındalar. Özellikle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki değişim sonrasında yönetim kadrosundaki değişimlerin ardından savcılar ile adli kolluk görevindeki polis birimleri arasında tatsız olaylar yaşanmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

 

‘SOYLU’YU ARKASINA ALAN EMNİYET…’

 

Şardan yazısını şöyle sürdürdü:

 

“Ankara Adliyesi’ndeki bazı üst yöneticilerin Soylu’nun siyasi temasının bulunduğu MHP ve ülkücü camia kontenjanından görev yapmaları sonucunda Soylu’ya yakın olma gayretleri içinde bulunduklarını hatırlatayım.” diye yazdı. Ayrıca Şardan, Soylu’yu arkasına alan emniyetin eleştiri oklarını yönelttiği adliye birimlerinin başında Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu olduğunu açıkladı.

 

Öte yandan Şardan, İçişleri Bakanı Soylu’nun kendi bakanlığıyla bağlantılı olan kimi süreçlerde Adalet Bakanlığı’nı devre dışı bırakarak doğrudan yargı mensuplarıyla muhatap olduğu Ankara’nın bürokrasi çevrelerinde bilinen gerçekler olduğunu belirtti.

 

ŞİMDİ NE OLACAK?

 

Devamında Tolga Şardan şöyle dedi:

 

“Kararnamenin HSK’ca açıklanması sonrasında, emniyette bir grubun kulisleri sonrasında Tufan’dan görevden alındı, Sincan Adliyesi’nde Başsavcı vekili olarak görevlendirildi. Tufan görevden alınmasına alındı ama emniyetteki grubun ısrarla istediği İzmir’deki başsavcı vekilinin de Ankara’ya tayini yapılmadı!

 

Bu atamada, daha doğrusu atanamamada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bizzat devreye girdiği ve İzmir’den yapılacak görevlendirmeyi listeden çıkardığı ifade ediliyor. Bu atamanın gerçekleşmemesi nedeniyle Soylu’nun Bozdağ’ın bu yaklaşımını not edip etmediğini önümüzdeki günlerde göreceğiz hep birlikte.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha