• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Atatürk Havalimanı ne zaman inşa edildi? Neden yıkılıyor?

Atatürk Havalimanı ne zaman inşa edildi? Neden yıkılıyor?
0 0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı twitter paylaşımlarında inşaatı protesto ederken Canan Kaftancıoğlu da havalimanına giderek iktidarın İstanbul Havalimanını "peşkeş çektiği" suçlamasında bulundu.

17 Mayıs 2022 Salı 18:01

İstanbul Havalimanı'nın hizmete sokulmasının ardından kapatılan Atatürk Havalimanı arazisinde "Türkiye'nin en büyük millet bahçesi"nin inşası için iş makinelerinin alana getirilmesi tartışmaları yeniden alevlendirdi.Havaalanının pistinde daha önce pistlerin bir kısmı sökülerek yerine hastane yapılmıştı. 

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı twitter paylaşımlarında inşaatı protesto ederken Canan Kaftancıoğlu da havalimanına giderek iktidarın İstanbul Havalimanını "peşkeş çektiği" suçlamasında bulundu. 

 

Yeşilköy Havalimanı

 

İstanbul Havalimanı'nın temelleri 1944'te Chicago'da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması ile atıldı. Bu anlaşma ile İstanbul/Yeşilköy`de uluslararası bir havalimanı yapılmasına karar verildi. 1949'da başlayan inşaat 4 yıl sürdü ve 01 Ağustos 1953'te Yeşilköy Havalimanı adı ile hizmete açıldı.

 

Liman, o günün teknolojisiyle uluslararası standartlarda piste, taksiyollarına, 10 bin metrekarelik modern yolcu terminaline, bakım hangarlarına, radyo alıcı-verici cihazlarına ve yedek enerji santraline sahipti.

 

Hava ulaşımının gelişmesi üzerine, 1972 yılında 45 metre genişliğinde ve 3 bin metre uzunluğunda yeni pist hizmete sokuldu. Pistin inşaatı 1972 yılında tamamlandı.

 

1971'de uygulamaya konulan bir master plan sayesinde her biri yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli 4 terminal binası ve mütemmimleri inşa edildi. 

 

Bu projede ayrıca Dış Hatlar Terminali de inşa edildi ve 29 Ekim 1983`te işletmeye açıldı. Havaalanı 1985 yılında Atatürk Havalimanı adını aldı.

 

Gelişen hava kargo taşımacılığı nedeniyle 1993 yılında Kargo Terminali Tesisleri, Sovyetler Birliği`nin dağılmasıyla ortaya çıkan bavul ticareti ve artan charter yolcu trafiğine hizmet amacıyla 7 Aralık 1995'te ise C Terminali işletmeye açıldı. 

 

Artan yolcu trafiği nedeniyle, yeni bir dış hatlar terminali 10 Ocak 2000'de hizmete sokuldu. Yeni terminalle yolcu kapasitesi yılda 20 milyon kişiye yükselmiş oldu. 

 

Yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sonucunda havalimanının kapasitesi yılda 25 milyon 500 bin dış hat ve 12 milyon 800 bin iç hat olmak üzere toplam 38 milyon 200 bine çıkarıldı.

 

İstanbul Havalimanının 2019 yılında hizmete geçmesi ile birlikte, Atatürk Havalimanı İç hat ve Dış hat terminalleri tarifeli yolcu trafiğine kapatıldı. Kargo terminali ve özel uçuşlar yapılan Genel Havacılık terminali hizmete devam etti. 

 

"Atatürk Havalimanı'nda oluşturacağımız millet bahçesi inşallah dünyadaki şehir parkları arasında ilk sıralarda yer alacak"

 

Geçen kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Atatürk Havalimanı'nda oluşturacağımız millet bahçesi inşallah dünyadaki şehir parkları arasında ilk sıralarda yer alacaktır" demişti.

 

İstanbul'a kazandırılacak 43 millet bahçesinin toplamda 17,7 milyon metrekare büyüklüğe sahip olduğunu dile getiren Erdoğan, bunların 13'ünü tamamlayarak İstanbulluların istifadesine sunduklarını anlattı.

 

En büyük projelerinin ise Atatürk Havalimanı alanına yapacakları 7,7 milyon metrekare büyüklüğündeki millet bahçesi olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı, "Atatürk Havalimanı'nda oluşturacağımız millet bahçesi inşallah dünyadaki şehir parkları arasında ilk sıralarda yer alacaktır." diye konuşmuştu.

 

Siyasiler Atatürk Havalimanı'nın yıkımı için ne diyor?

 

Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise dün paylaştığı tweet serisinde kapatılan havalimanında yürütülen çalışmalara sert tepki gösterdi. 

 

"Bu işte bir damla mürekkebi olan herkes vatan hainidir" diyen Kılıçdaroğlu, "Yeni havalimanını hızlıca satabilmek için, Atatürk Havalimanı’nın varlığı olası yatırımcıya risk teşkil edeceğinden, bu milli servet hızlıca yok edilmeye mi girişildi?" diye sordu.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yıkım sürecinin başlatıldığı Atatürk Havalimanı’na giderek  İktidarın, İstanbul Havalimanı'nı Katar'a ve Suudi Arabistan'a "peşkeş çekmek" için Atatürk Havalimanı'nı kapatmaya çalıştığını savundu. 

 

Atatürk Havalimanı neden yıkılıyor?

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2053 vizyonunun en iddialı hedeflerinden biri olan "Yeşil Kalkınma Devrimi" doğrultusunda "durmadan, yılmadan" çalışmaya, Türkiye'yi yeşillendirmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Millet bahçesinin, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadeleye güç katacağının altını çizen Kurum, bahçenin, İstanbul'un en merkezi afet toplanma alanı olacağını ifade etti.

 

Kurum, tamamlandığında dünyanın en büyük yeşil alanlarından biri olacak millet bahçesinin, 132 bin 500 ağacıyla İstanbul'un merkezinde 5 milyon 61 bin metrekarelik yeşil bir koridora dönüşeceğini, İstanbul'a nefes aldıracağını vurguladı.

 

Atatürk Havalimanı bölgesinin "hiçbir şekilde imara açılmayacağını" söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise "Her hangi bir konut projesi yapılmayacak. Bu noktada bu alanın Katarlılara satılması gibi bir durum söz konusu değil. Her konuyu Katarlılara getirmekte üstüne düşen vazifeyi muhalefet yapıyor. Bir peyzaj projesini armağan edeceğiz milletimize" dedi.

 

"Vatandaştan çaldıklarını hesaplarına aktarmaya çalışıyorlar"

 

Canan Kaftancıoğlu ise İstanbul Havalimanı'nın Atatürk havalimanı ile çalışamamasının nedeninin teknik nedenlerden kaynaklanmadığını ileri sürüyor.

 

stanbul Havalimanı'nın şu anda sadece yarısının inşa edildiğinin de altını çizen Kaftancıoğlu, diğer yarısı için harcanacak 250 milyar euroluk yatırımın gereksiz olduğunu ifade etti. 

 

Ataütkr Havlimanı'nın yıkılması ve İstanbul havalimanı'nın geri kalan kısmının inşası nedeniyle 8,4 milyar euroluk kayıp yaşanacağının da altını çizen CHP İstanbul İl Başkanı, havaalanının yıkılmasını ise şöyle açıkladı: 

 

"Saray'dakiler ve bir avuç şurekası gideceklerini gördüler. Gitmeden önce beşli çeteler eliyle vatandaşın cebinden çaldıkları, çalacakları bir kuruşu aktarmak için yapıyorlar. Çünkü biz iktidara geldiğimizde haksız hukuksuz yapılmış tüm işletmeleri inceleyeceğiz. Hak ettiklerinden bir kuruş fazla yatırılmışsa hepsini alacağız. Bunun korkusunu yaşadıkları için bir an önce İstanbul Havalimanı'nı Katarlı ve Suudi Arabistanlı işbirlikçilerine satmak istiyorlar. Ancak bu işletmeler ticaret yaparken ticaretlerini düşünmezler mi? 'Elbette biz orayı alırız' diyorlar. 'Ama bizim orayı alabilmemiz için o bölgede başka havalimanı olmamalı. O nedenle Atatürk havalimanı'nı kapatmalısınız' diyorlar. O nedenle burayı 'Millet Bahçesi yapacağız' adı altında Katar ve Suudi Arabistan'a peşkeş çekmek için İstanbul Havalimanı'nı kapatıyorlar".

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha