• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aziz Sancar kimdir? Nobel kimya ödülünü kazanan Aziz Sancar kimdir?

Aziz Sancar kimdir? Nobel kimya ödülünü kazanan Aziz Sancar kimdir?
0 0

Bilim dünyasının en köklü ve prestijli ödülü Nobel'e bir Türk daha damgasını vurdu. Nobel Kimya Ödülü'nü alan 3 bilimi insanından biri de Prof. Dr. Aziz Sancar oldu.

23 Ekim 2015 Cuma 11:04
Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen üç kişi arasında Türk bilim adamı Aziz Sancar da yer aldı. Aziz Sancar kansere karşı müthiş buluşuyla tanınıyordu. Aziz Sancar'ın çok sayıda ödülü bulunuyor. 

2015 Nobel Kimya Ödülü'ne Türk asıllı ABD vatandaşı Aziz Sancar, ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl layık görüldü.

Üç bilim insanı, ödülü, DNA üzerine yaptıkları çalışma sayesinde kazandı.

Ödülün sahiplerinin açıklanmasının ardından Twitter'da Nobel Ödülü hesabından atılan tweet:MARDİN DOĞUMLU

Aziz Sancar, Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri oldu.Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7’ncisi olarak dünyaya geldi. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha