• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakan Ersoy: "İstanbul'a yeni bir havalimanı gerekiyordu"

Bakan Ersoy:
0 0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Fox TV'de yayımlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına bu sabah canlı bağlanarak, Atatürk Havalimanı'ndaki pistlerin yıkılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

17 Mayıs 2022 Salı 16:12

Ersoy, İstanbul ve Atatürk havalimanlarının aynı hava koridorunu kullandığını bu nedenle Atatürk Havalimanı'nın "3 pisti olmasına rağmen 1,5 pist verimliliğinde" kullanılabildiğini söyledi.

 

Ersoy: "Yeni yapılan İstanbul Havalimanı ise 6 pist potansiyeline sahip olup paralel planlanması sebebiyle tamamı eş zamanlı kullanılabiliyor. İki havalimanını kıyasladığımız zaman İstanbul Havalimanı'nın kapasitesi 4 kat daha yüksek." ifadelerini kullandı.

 

Ersoy, "İstanbul'a yeni bir havalimanı gerekiyordu. 6 pistin aktif kullanıldığını düşünürsek, gelecek 50 yıl hatta 100 yıl herhangi bir havalimanına Avrupa yakasında ihtiyaç yok, kapasiteyi fazlasıyla karşılayacak seviyede." diye konuştu.

 

Yedek pistin açık tutulduğunu, deprem gibi acil durumlarda kullanılabileceğini belirten Ersoy, havalimanı açıkken bile bütün pistlerinin aktif olarak kullanılamadığı ve yıkılan pistin yeni havalimanının yaklaşma koridoruna giren pist olduğu bilgisini verdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha