• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakanlığın ‘muzır’ ilan ettiği kitap zarf içinde satılacak

Bakanlığın ‘muzır’ ilan ettiği kitap zarf içinde satılacak
0 0

İngiliz yazar Alice Oseman'ın 'Kalp Çarpıntısı' adlı kitabı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 'muzır ve müstehcen' ilan etmesinin ardından zarf içinde sansürlenerek satılabilecek.

27 Eylül 2021 Pazartesi 12:58

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun,  Alice Oseman’ın ‘Kalp Çarpıntısı’ isimli kitabı ile ilgili kararı Resmi Gazete’nin 8 Eylül 2021 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Kararın ardından kitabın zarfla kapatılarak ve üzerine ‘küçükler için zararlıdır’ yazılarak satışa sunulduğu görüldü.

 

Charlie ve Nick adında iki gencin dostluğunu ve aşkını anlatan çizgi romanın Türkiye’de ‘muzır yayın’ ilan edilmesi kararıyla, sansür tartışmalarına bir halka daha eklendi.

 

BAKANLIK KURULU OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERDİ 

 

Kurul iki ciltlik kitaptaki bazı yazıların, 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verildi. Kurul, söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verdi.

 

Kararın ardından kitap, zarflar içinde satışa sunuldu ve üzerinde ‘küçüklere zararlıdır’ ibaresi yer aldı. Kitabın bu şekilde satışa sunulması sosyal medyada tartışma konusu oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha