• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Boğaziçi Üniversitesi'nden 52 öğrencinin yargılandığı davada ‘mağdur’: 'Mağdur değilim, öğrenciler bir şey yapmadı'

Boğaziçi Üniversitesi'nden 52 öğrencinin yargılandığı davada ‘mağdur’: 'Mağdur değilim, öğrenciler bir şey yapmadı'
0 0

52 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davada, şikayetçi olarak yazılan rektörlük özel kalem müdürü A.A., mahkemedeki ifadesinde, "Ben hiçbir zaman şikayetçi olmadım. Öğrenciler bir şey yapmadı" dedi.

4 Temmuz 2022 Pazartesi 16:17

Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 52 öğrencinin yargılandığı davaya İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi.

 

İddianamede, olay günü öğrencilerin bazı rektörlük çalışanlarına karşı ‘hürriyetten yoksun kılma’ suçunu işledikleri iddia edilmişti. Bu suçun kendisine karşı işlendiği iddia edilen ve bu yüzden dosyada adı “mağdur” olarak geçen A. A., mahkemede şunları söyledi:

 

“Rektörlükte özel kalem müdürü olarak çalışmaktayım. Mağdur değilim. Buna rağmen şikayetçi olarak yazılmışım. Biz, rektörün çıktığı saatte işten çıkarız. O gün de rektörün çıkmasını bekliyordum. Çıkmak isteyen çalışanlar çıktı zaten. Öğrenciler tarafından herhangi bir engelleme, hürriyetten yoksun kılma gibi bir durum olmadı. Şikayetçi değilim, davaya katılmak istemiyorum. Dosyada yer alan daha önceki ifadelerimi ben okuyarak imzaladım. Ben, hiçbir zaman şikayetçi olmadım, mağdur olmadım. Daha önce de bunu belirtmiştim. Kapıları kilitleyen bizim görevlilerimizdi, öğrenciler bir şey yapmadı.”

 

Mahkeme, davayı 12 Aralık’a erteledi.

 

Ne olmuştu?

 

Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar kapsamında, 1 Şubat 2021 tarihinde basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan 52 kişi hakkında, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ ve ‘kişiyi, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle birden fazla kişiyle hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarıyla dava açılmıştı. Sanıklar hakkında 2 yıl 6’şar aydan 18’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha