• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Boğaziçili akademisyenler Can Candan'ın göreve iade edilmesini istedi

Boğaziçili akademisyenler Can Candan'ın göreve iade edilmesini istedi
0 0

Boğaziçi Üniversitesi’nden 200'den fazla akademisyen, Can Candan’ın göreve iade edilmesi taleplerini bu kez imzalı bir açıklama ile kamuoyu ile paylaştı.

19 Ekim 2021 Salı 11:43

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin sözlü talimatı ile 11 Ekim Pazartesi günü kampüse girişi özel güvenlik görevlilerince engellenen Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim görevlisi ve belgesel sinemacı Can Candan’a meslektaşlarından bu sefer imzalı destek geldi.

 

200'den fazla akademisyen Candan'ın kampüslere girişinin engellenmemesi için yazılı açıklama yaparak talepte bulundu.

 

Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın 14 yıldır çalıştığı Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine, 16 Temmuz 2021 tarihinde, o zaman henüz rektör vekili olan Naci İnci tarafından son verilmişti.

 

Can Candan’ın kampüse girişinin engellenmesini tespit eden tutanakları yönetime teslim eden ve yasağın kalkıp kalkmadığına dair bilgi almak amacıyla yönetime dilekçeler de veren akademisyenler, atanmış rektör Naci İnci’nin tüm başvurularına rağmen bir açıklama yapmaması üzerine, atanmış yönetimden Can Candan’ın kampüse serbestçe girebilmesi taleplerini bu sefer imzalı bir açıklama ile kamuoyuna sundu.

 

Üniversite kampüsünün herhangi bir alan olmadığını, özgür bilimsel üretim ile öğretimi mümkün kılan hassas bir ağ olduğunu ifade eden akademisyenler, özgür ve özerk kamu araştırma üniversite ilkelerine tamamen ters bu uygulama ve benzerlerine hemen son verilmesini talep ediyorlar.

 

İmza metni şöyle:

 

"Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak, meslektaşımız Can Candan’ın 11 Ekim Pazartesi günü, atanmış rektörün keyfi bir kararıyla kampüse alınmamış olmasını, tıpkı kendisinin üç ay önce asılsız gerekçelerle görevden alınmasını kabul etmediğimiz gibi kabul etmiyoruz.

 

Fakülte ve bölüm kararları yok sayılarak görevden alınan Can Candan ve derslerine son verilen meslektaşlarımızın öğrencileri ile bir araya gelmesini engellemek, özgür ve özerk üniversitenin temel ilkelerinin ihlali olduğu gibi, öğrencilerimizin eğitim hakkının da gaspıdır.

 

Can Candan’ın bir an önce göreve iade edilmesini, göreve iade edilme işlemi gerçekleşene kadar kampüslerimize on dört yıldır olduğu gibi serbestçe girmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

 

Özgür ve özerk bir üniversite için verdiğimiz mücadeleden ve meslektaşlarımızdan vazgeçmiyoruz.

 

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha