• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cezaevlerinden TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na şikâyet yağmuru

Cezaevlerinden TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na şikâyet yağmuru
0 0

Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan işkenceler ve hak ihlalleri, sık sık gündeme geliyor. Buna rağmen şikayetlerde bir azalma olmuyor. TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na son 3 yılda 9 binden fazla hak ihlali başvurusu yapıldı.

4 Aralık 2021 Cumartesi 11:38

Toplum üzerindeki baskı gittikçe artarken; hak ihlalleri ve işkencelere de her geçen gün yenileri ekleniyor. Hak arama mücadelesi verirken seslerini yeterince duyuramayan vatandaşlar, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe yağdırıyor. Ekim 2018’den bugüne kadar yapılan başvuruların sayısı 9 bin 30’a ulaştı. En fazla başvuru ise cezaevlerinden.

 

CEZAEVLERİYLE İLGİLİ 7 BİNE YAKIN ŞİKAYET

 

6 bin 761 kişi hapishanelerde hak ihlaline ve işkenceye maruz kaldığı için komisyonun kapısını çaldı. Adil yargılama hakkının ihlal edildiğini savunan vatandaşların sayısı ise bin 928 oldu. 858 kişi, yasal düzenleme yapılması, 288 kişi ise yerinde inceleme talebiyle komisyona başvuruda bulundu. Özellikle cezaevlerindeki hak ihlalleri ve işkencelerle ilgili, komisyonun yanı sıra HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na binlerce şikayet ulaştırıldı.

 

Birgün’de yer alan habere göre; komisyona memur sorunları hakkında 132, yardım talebi için 116, işçi sorunları için 98, sosyal güvenlik işlemlerinden şikayet için de 57 başvuru yapıldı. Engelli sorunları nedeniyle 41 başvurunun yapıldığı kuruma, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan 40 dilekçe geldi. Komisyona “Girişimde bulunun” talebini içeren 32 başvuru ulaşırken üniversite ve YÖK kaynaklı sorunlar için 31, gayrimenkul sorunları için 30 başvuru yapıldı.

 

HER ALANDA HAK ARAMA MÜCADELESİ

 

Tüm itirazlara rağmen AKP’nin yasal altyapı sağladığı ve kamuya girişte büyük sorunlara yol açan güvenlik soruşturması kaynaklı mağduriyetlerinin giderilmesi için 25 vatandaş komisyonun kapısını çaldı. 23 yabancının başvurduğu komisyona, terör kaynaklı sorunlar için 22, askerlikle ilgili sorunlar için 20, kayıp vakaları için 16, memuriyet sınavları hakkında 11, yabancı ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla ilgili sorunlar için 7, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvuru yardım talebi için 1 başvuru yapıldı. 375 başvuruda ise çeşitli konularda yardım taleplerinde bulunuldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha