• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cuma namazı camiler ve parklarda kılındı

Cuma namazı camiler ve parklarda kılındı
0 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı "yeni normalleşme" açıklamasının ardından Türkiye’de ilk cuma namazı kılındı.

29 Mayıs 2020 Cuma 15:34

Cumhurbaşkanının açıklamasının ardında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul'un fethinin yıldönümünde Fatih Camii'nde cuma namazı kıldı.

 

Diyanet İşleri Başkanı, Valiliklerin ve müftülüklerin işbirliğiyle yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerin yanı sıra açık alanlar, pazar yerleri ve imam hatip liselerinin avlularının cuma namazı için belirlendiğini açıklamıştı.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, bugün tekrar ibadete açılan camilerde dezenfekte çalışması yaptı.

 

Diyarbakır'da sabah saatlerinde cami hoparlörlerinden yapılan anonslar ile belli tedbirler ile cami bahçelerinde cuma namazının kılınabileceği duyuruldu.

 

 

Abdesthanelerin kapalı olması nedeniyle cuma namazına gidecek kişilerden evlerinde abdest almaları ve şahsi seccadeleri ile gelmeleri istendi.

 

Diyarbakır'ın en eski ve en büyük camilerinden olan Ulu Cami'nin bahçesinde sosyal mesafe kuralına uygun namaz kılındı.

 

Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesi sınırlarındaki avlusu olmayan camiler için ortak mekan Tema Park oldu ve onlarca kişi yine sosyal mesafe kuralına uygun kişisel seccadeleri üzerinde namaz kıldı.

 

Türkiye'deki tüm camiler 16 Mart tarihinden itibaren cemaat olarak kılınacak namazlara kapatılmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha