• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınan iki liseli genç serbest bırakıldı

0 0

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınan 16 ve 17 yaşındaki iki lise öğrencisi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

17 Mayıs 2022 Salı 23:54

Avukatları Ayşe Özdemir'in BBC Türkçe'ye verdiği bilgiye göre, suçlamanın gerekçesi gençlerin İstanbul Beyoğlu'nda düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü protestoları sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin geçtiği sloganlar atmalarıydı.

 

Polisin kamera görüntülerinden kimliklerini tespit edebildiği protestoculara ulaştığını söyleyen Özdemir, yetişkinlerin de benzer gerekçelerle daha önce ifadelerinin alındığını belirtti.

 

Emniyet görevlileri tarafından bu sabah okullarından alınarak Üsküdar Çocuk Şube Müdürlüğü ve ardından İstanbul Adliyesine sevk edilen gençler, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

Özdemir, "sloganların Cumhurbaşkanına hakaret değil; nüktedan eleştiri" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor ve bu girişimlerin "8 Mart Feminist Gece Yürüşü'nü kriminalize etme" amacı taşıdığını belirtiyor.

 

Geçen yıl da 8 Mart'ta Feminist Gece Yürüyüşü sırasında attıkları sloganlar nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan 17 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

18 yaşından küçük olduğu belirtilen bir kişi de daha önce serbest bırakılmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha