• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Suriye'de çözüm için en çok çaba harcayan Türkiye

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Suriye'de çözüm için en çok çaba harcayan Türkiye
0 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülkenin Türkiye olduğunu" söyledi.

12 Ağustos 2022 Cuma 14:12

Sözcü "Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir" dedi.

 

Sözcü Bilgiç ayrıca "Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir" ifadelerini kullandı

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğine" ilişkin açıklaması Suriye'nin kuzeyindeki Azez'de protesto edilmiyti.

 

ÖSO bayrağının bulunduğu protestoda Türk bayrağı yakıldı. Göstericiler "Ne uzlaşı ne teslimiyet, rejimi devireceğiz” şeklinde sloganlar atmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha