• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri: Fransız akademisyenlere yönelik Türkçe dil sınavı dayatmasından vazgeçilmelidir

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri: Fransız akademisyenlere yönelik Türkçe dil sınavı dayatmasından vazgeçilmelidir
0 0

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri, Fransa vatandaşı öğretim elemanlarına, Türkiye’de ikamet edebilmek için B2 düzeyinde Türkçe bildiklerini belgeleme zorunluluğu uygulamasının kaldırılmasını istedi.

23 Şubat 2021 Salı 11:59

Akademisyenlerin hazırladığı basın açıklamasında, “Hiçbir akademik ve kültürel kurum politik gerilimlere alet edilmemeli, aksine bu kurumlar, her zaman ulaşmayı arzuladığımız barış ve dostluğun araçları olarak görülmelidir” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"2020-2021 akademik yılı güz döneminin sonunda, Galatasaray Üniversitesi’ndeki Fransa vatandaşı öğretim elemanlarına, Türkiye’de ikamet edebilmek için B2 düzeyinde Türkçe bildiklerini belgelemek zorunda oldukları gayrı resmî bir biçimde bildirilmiştir. Oysa bu koşul, oturma izinlerinin yenilenmesi sırasında kendilerine belirtilmemiştir. Sonuç olarak, Fransa vatandaşı öğretim elemanlarının çoğunun oturma izinleri 15 Eylül 2020’den bu yana yenilenmemiştir."

 

"İkamet izninin verilmesini belli bir seviyede Türkçe bilme koşuluna bağlayan karardan bir an önce geri dönülmesini, Fransa vatandaşı öğretim elemanlarının Türkiye’deki durumunu yasal hale getiren ve öğrencilere karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini mümkün kılan ikamet belgelerinin ivedilikle teslim edilmesini talep etmekteyiz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha