• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul Boğazı'nda Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarpan gemi sahibine 206 milyon TL para cezası verildi

İstanbul Boğazı'nda Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarpan gemi sahibine 206 milyon TL para cezası verildi
0 0

İstanbul Beykoz’daki tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpan Vitaspirit isimli geminin sahibinin sorumluluk miktarı belirlendi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:58

İstanbul Boğazı'nda seyir halindeyken makine arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan Malta bandıralı Vitaspirit gemisinin, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altında bulunan Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarpması sonucu, gemi sahibinin en yüksek sorumluluk sınırının işleyen faizi ile birlikte 206 milyon 103 bin 865 TL ceza almasına karar verildi.

 

İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen duruşma kapsamında açıklanan rapora göre, olayda kasıt, pervasız bir davranış gerçekleşmediği, bu nedenle davacının sorumluluğu sınırlandırma hakkının olduğu belirtildi.

 

Yalıda 7 Nisan 2018'de meydana gelen olayda oluşan hasara ilişkin ödenmesine karar verilecek tazminat miktarı ise mahkemenin belirlediği bu paradan tahsil edilecek.

 

Aşı boyasıyla İstanbul Boğazı'nın en bilinen yapılarından biri olan yalı, Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit'in başhekimliğini yürüten Hekimbaşı Salih Efendi'nin ailesine ait.

 

Vitaspirit adlı 225 metre boyundaki dökme yük gemisinin Karadeniz'den Marmara Denizi'ne doğru seyir halindeyken Boğaz geçişi sırasında dümeninin kilitlendiği belirtilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha