• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kaçırılan Güneş'in annesi: Bana oğlumu verin

Kaçırılan Güneş'in annesi: Bana oğlumu verin
0 0

Kaçırılan Gökhan Güneş’in ailesi çocuklarının akıbetini sormak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. ESP ise İstanbul Adliyesi önünde yaptığı açıklama ile "Güneş'i sağ aldınız, sağ istiyoruz" dedi.

22 Ocak 2021 Cuma 22:01

İkitelli'den çalıştığı Başakşehir'deki şantiyeye gitmek üzere önceki gün 12.20 sularında 79 FY hattına binen Gökhan Güneş, otobüsten indikten sonra kaçırıldı.Güneş’ten halen bir haber alınmazken, Güneş’in ailesi çocuklarının akıbetini sormak için Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü önüne gitti.

 

Müdürlük önünde bekleyen ailenin etrafı polisler tarafından çevirilirken, aileye destek için orada bulunan Hıdır Yılmaz ve Ömer Akgün isimli yurttaşlar gözaltına alındı. 2 kişi daha sonra serbest bırakıldı. 

 

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 

 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Gökhan Güneş’in zorla bir araca bindirilerek kaçırılmasına ilişkin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde gerçekleşen açıklamaya Güneş’in annesi Nazife Güneş ile Ablası Gülhayat Toraman, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Partizan, Kaldıraç ve çok sayıda örgüt katıldı. 

 

‘DEVLET GÜÇLERİ KAÇIRDI’

 

Güneş’in ablası Gülhayat Toraman, kardeşinin devlet güçleri tarafından kaçırıldığını söyleyerek, kardeşinin akıbetini sormak için Vatan Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Emniyet binasının önüne gittiklerini, gider gitmez etraflarının polis tarafından çevrildiğini belirtti. Toraman, “Ben kardeşimi arıyorum. Kardeşimi sormak için gittim ve bize müdahale edildi. Kardeşimin bulunması için herkesin mücadele etmesi gerekir” dedi.

 

‘BANA OĞLUMU VERİN’

 

Güneş’in annesi Nazife Güneş, oğlunu istediğini söyledi. Emekçi bir insan olduğunu belirten anne Güneş, “Ben oğlumu dişimden tırnağımdan biriktirerek büyüttüm. Oğlum devletin elinde biliyorum. Bana oğlumu geri verin. Ben bir anneyim ve oğlumu buluncaya kadar her yerde arayacağım. Ben biliyorum oğlumu devlet görevlileri kaçırdı.Benim oğlum uyuşturucuya bulaşmadı, adam öldürmedi, kimseye bir zarar vermedi. Ben oğlumla gurur duyuyorum. Bir oğlumu öldürdüler, diğer oğlumu kaçırdılar. Oğlumu bulana kadar aramaya devam edeceğim” diye konuştu.

 

ÇEPNİ: KAÇIRILMA DEVLET POLİTİKASI

 

HDP Milletvekili Murat Çepni, kaçırmaların bir devlet politikası olduğuna işaret ederek, bir gencin gündüz ortası, kameralar önünde kaçırıldığını dile getirdi. Çepni, “Ortada bir bilinmezlik yok. Her şey kayıt altında dolayısıyla tüm sorumluluk gözaltı ve kaçırılmaları bir politika haline getirmiş içişleri bakanlığına aittir. Gökhan Güneş ilk değil bu güne kadar kaçırılmış onlarca kişiden biri. Biz 1990’lı yıllardaki beyaz Toroslardan biliyoruz. Gözaltına alıp kaybetme bir devlet politikası olduğunu biliyoruz. Gökhan Güneş bulunan kadar mücadele edeceğiz” diye belirtti.

 

TÜMÜKLÜ: SAĞ ALDINIZ SAĞ İSTİYORUZ

 

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise, İstanbul’da cezaevi ziyareti sonrası kendisinden bir daha haber alınamayan Mehmet Bal olayını hatırlatarak, devletin Güneş ile kaçırma ve kaybetme politikasını arttırarak devem ettirdiğini söyledi. Güneş’in iş yerinin önüne gidilip yolu kesilerek kaçırıldığını ve buna karşı hiçbir yetkilinin bir şey diyemediğini belirten Tümüklü, “Arabanın plakası var. Kaçırılan kişilerin görüntüsü var. Ama 3 gündür kendisine kimse ulaşamıyor. İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü İstihbarat Dairesi, Gökhan Güneş sizin elinizde. Arkadaşımızın kılına zarar gelse bunun hesabını soracağız. Hasan Ocak davasından, Cumartesi Anneleri direnişine bir mücadele tarihini hatırlatırız size. Ama bu defa izin vermeyeceğiz. Gökhan’ı sağ aldınız, sağ vereceksiniz. Süleyman Soylu, korkuyu arttırmak için gayri meşruluğunu arttırma. Mücadele yürütenlere diş geçiremezsin bunu bil. Arkadaşımızı geri alana kadar her yerde mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

‘DEVLETİN HEDEFİNDEYDİ’

 

ESP adına açıklama yapan partinin il yöneticisi Gamze Toprak,  Güneş’in sosyalist kimliği ve politik faaliyetleri nedeniyle sayısız kez polis tarafından gözaltına alındığını, ajanlık dayatmasına maruz kaldığını ancak boyun eğmediği için devletin hedefi haline geldiğini kaydetti.

 

‘POLİS DELİLLERİ CİDDİYE ALMADI’

 

Güneş’in kaçırılma anı çalıştığı inşaatın güvenlik kamerasında net bir şekilde görüldüğünü aktaran Toprak,  “Bu saldırı politikasından bir tanesi de kaybetme politikasıdır. İçişleri Bakanlığı eliyle merkezi bir politika olarak yürütülen kaçırma, saldırıları yeniden devreye sokuluyor. Biz sizin hilelerinizi ve oyunlarınızı, kendini KGT, MİT, TEM olarak tanıtan devlet güçlerinin kaçırma ve ajanlaştırma operasyonlarını gayet iyi biliyoruz. Biz devletin gözaltında kaybetme politikasını Hüseyin Toraman ve Hasan Ocak'tan biliyoruz. Devlet de bizim mücadele geleneğimizi ve azmimizi biliyor. İşçi sınıfı ve ezilenleri faşizmin azgın saldırılarına karşı devrimci ve sosyalistlerin saflarında birleşmeye, her alanda mücadele etmeye, Gökhan'ı bulmak için seferber olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha