• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanser hastası tutuklu ölüme terk edildi

Kanser hastası tutuklu ölüme terk edildi
0 0

Ödemiş Cezaevi’nde bulunan kanser ve verem hastası Mehmet Salih Filiz, salgın gerekçe gösterilerek hastaneye kaldırılmadığı ve tedavisi için gerekli iğnenin yapılmadığını belirtti.

9 Nisan 2020 Perşembe 21:44

Koronavirüs (Kovid -19) salgını cezaevlerinde hastalar başta olmak üzere tüm tutukluların hayatı için bir tehdit oluşturuyor. Adalet Bakanlığı ise avukat ve aile görüşmelerine sınırlama getirmek dışında cezaevlerine ilişkin bir önlem almadı. İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve uzun zamandır kalın bağırsak kanseri ve kemik erimesi ve verem olan Mehmet Salih Filiz (23) de bu süreçte risk grubunda olan isimlerden biri. Filiz dün ağabeyi Şehmuz Filiz ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. 

 

DOKTOR TAVSİYESİNE RAĞMEN SEVK EDİLMEDİ

 

Kanser tedavisi kapsamında 14 günde bir yapılması zorunlu iğnesinin yapılmadığını aktaran Filiz, bu süreçte yoğun kanamasının olduğunu ifade etti. Filiz yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “Birçok hastalığımdan dolayı tedavi görüyorum. En önemlisi bağırsak ve verem tedavisi görüyorum. İlaçlarım verilmiyor. Bağırsak kanseriyim ve mama ile beslenmem gerekiyor. Maalesef mamalar Avrupa’dan geliyor ama şuan koronavirüs var ve gelmiyor denilerek verilmiyor. Cezaevinde de mamalar için stok yapılmıyor. Doktor onaylı diyet programındaki yemekler verilmiyor. 7 Nisan tarihinde sağlığım iyi olmadığı için bir genel cerrah doktoru beni gördü. Fakat cerrah kendi alanının dışında olduğu için bana bakmadı. Doktor cezaevi sağlık birimine, ‘bu hastanın acil olarak hastaneye yatması ve müdahale edilmesi gerekiyor’ dedi. Sağlık biriminde çalışan kişiler buna rağmen ilacımı vermiyor. Sağlık durumum her geçen gün kötüye gidiyor.”

 

BİLE BİLE ÖLÜME TERK EDİYORLAR

 

Kardeşinin ölüme terk edildiğini ifade eden Filiz, “Koronavirüs tüm dünyaya olduğu gibi Türkiye’ye de yayıldı. Vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor. Kardeşimin hastalıkları sebebiyle onun hayatına dair endişe duyuyoruz. Evet, virüs salgınından dolayı hastaneye götürülmüyor ama cezaevinde de bakılmıyor. Cezaevi içinde ölüme terk ediliyor. Biran önce yetkililerin infaz paketinde siyasi tutukluları da dâhil etmelidir. Kardeşim bile bile ölüme terk ediliyor bu bir suçtur” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha