• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kariye’nin muhteşem fresk ve mozaikleri beyaz alçıpanla kapatıldı

Kariye’nin muhteşem fresk ve mozaikleri beyaz alçıpanla kapatıldı
0 0

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biriyken 21 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile camiye dönüştürülen Kariye'nin tarihi fresk ve mozaikleri beyaz alçıpanla kapatıldı.

27 Ekim 2020 Salı 21:26

Ayasofya Müzesi’nin Danıştay kararıyla ibadete açılmasından sonra Bizans döneminin saray kiliselerinden olan Kariye Müzesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla camiye çevrilmişti. Diyanet’e devredilen müze yakın zamanda ibadete açılacak. Bu nedenle iç kısmında ‘iyileştirme’ adı altında değişiklikler yapıldı.

 

Ancak ortaya çıkan görüntüler bu değişikliklerin bir adete bir kültür kıyımı niteliğinde olduğunu ortaya koydu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’ın paylaştığı fotoğrafta Kariye’nin dünyaca ünlü fresk ve mozaiklerinin beyaz bir alçıpanla kapatıldığı görülüyor.

 

Fotoğrafı paylaşan Polat, “Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfısızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları” ifadelerini kullandı.

 

 

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel ise görüntüyle ilgili “Koruma kurullarının, bakanlığın kültürel miras eserlerimizi korumak asli görevidir, sorumluluğudur. İnsanlığın ortak mirası olan Kariye’de yapılan bu uygulamayı anlatmaya kelimeler yetmiyor…” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kariye’nin yeni hali sosyal medyada büyük tepki çekti. Görüntü IŞİD’in tarihi eserlere yönelik saldırgan tavrına benzetildi.

 

Kariye Camii’nin 30 Ekim’de kılınacak Cuma namazı ile ibadete açılması planlanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha