• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kayseri’de Tüketici Hakem Heyeti, velinin özel okul ücreti iade talebini kabul etti

Kayseri’de Tüketici Hakem Heyeti, velinin özel okul ücreti iade talebini kabul etti
0 0

Kayseri'de geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitim göremeyen çocuğu için yatırdığı özel okul parasının iadesini talep eden veli haklı bulundu.

22 Eylül 2020 Salı 10:46

DHA’nın haberine göre İl Tüketici Hakem Heyeti, özel okula 9 bin lira yatıran velinin talebini kısmen kabul ederek okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.

 

Kayseri'de yaşayan veli, geçen yılın eğitim-öğretim döneminde çocuğunun okul ücretini peşin ödedi.

 

Mart ayında koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından çocuğunun yüz yüze eğitim görememesi üzerine veli ödediği ücretin tarafına iade edilmesini istedi.

 

Özel okul ise mart ayından sonra uzaktan eğitim yapıldığı gerekçesiyle ücreti iade etmedi.

 

Veli 9 Eylül'de İl Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.

 

Şikayet edilen özel okul ise savunmasında, harcama yapılmayan yemek, doğalgaz, elektrik ve su gibi giderlerin gelecek yıl kayıt ücretinden mahsup edileceğini ifade ederek şikayetin reddini talep etti.

 

"Şikayet kanunlarına ve ilgili mevzuat hükümlerine göre dosya incelenmiştir. Dosyanın incelenme neticesinde tüketici ile şikayet edilen özel okul arasında kanunlarda belirtilen bir tip sözleşme bulunmamaktadır. Asgari şartları bulunduran şikayet konusu sözleşmede, tüketicinin belirli miktar ödemeyi yapacağı, şikayet edilen özel eğitim kurumunun ise usulüne uygun eğitim yerinde (okulda) tüketicinin belirttiği öğrenciye (yüz yüze) eğitim vereceği ifade edilmiştir. Sözleşme içerisinde, doğa olayları, salgın hastalık, 'mücbir sebep' gibi ifa imkansızlığı durumunda tarafların yükümlülükleri konusunda bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle genel hükümler çerçevesinde bir karar verilmesi gerekmektedir."

 

"Bizim okula çocuğumuzu kaydederken yapmış olduğumuz sözleşme yüz yüze eğitimle ilgili. Sözleşmenin içerisinde uzaktan eğitim maddesi yok. Olağanüstü durum varsa da yok. Dolayısıyla yüz yüze eğitim verilmediği için geçen sezon itibarıyla tüketiciler bu 3 aylık bedeli geri alabilirler. Çünkü yüz yüze eğitimle uzaktan eğitim arasında kıyaslanmayacak kadar fark var. Devletin yasakladığı dönem olduğu için yazılı bildirime de gerek yoktu. Fakat ücreti talep etmek anlamında yazılı bildirim yapmak gerekir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha