• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

KHK ile ihraç edilen barış akademisyeni yayınevi kurdu: "Mücadele alanı yalnızca üniversite değil, dışarıda var olmaya devam edeceğiz"

KHK ile ihraç edilen barış akademisyeni yayınevi kurdu:
0 0

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzalayan ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevinden ihraç edilen akademisyen Osman Şişman, yayınevi kurdu.

6 Aralık 2019 Cuma 19:39

İhraç edilmeden önce Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde okutman olarak görev yapan Şişman, 'mücadele alanının yalnızca üniversiteler olmadığını' söyledi. Şişman, "Kurumdan ayrıldıktan sonra başka alanlarda mücadele etmeye devam ettim, bunun mümkün olduğunu gördüm. Pek çok meslektaşım da benzer içeriklerle, farklı alanlarda entelektüel üretimlerine devam ediyorlar. Mücadele için üniversitede olmak zorunda değiliz; sokakta, dışarıda var olmaya ve mücadeleye devam edeceğiz" dedi. 

 

Şişman, Yort Kitap isimli yayınevinde çağdaş düşünce, sinema ve sanat kuramı, yeni medya eleştirisi gibi alanlara odaklanılacağını ve çoğu bilinmeyen yabancı yazarların metinlerinin tercüme edilerek yayımlanacağını söyledi. 

 

Yayınevi kurma çalışmalarını akademisyenlikten ihraç edilmeden önce başlattığını ifade eden Şişman, ihraç meselesi gündeme geldikten sonra ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi.  

 

İhraç edildikten sonra çevirmenlik yapmaya başlayan Şişman, yayınevinin kurulması esnasında kitlesel fonlamayla okurlarından destek aldığını ve ön satış yapıldığını belirtti.  

 

Yort Kitap'ın kurucu kadrosu, aralarında bildiriyi imzaladıktan sonra Kültür Üniversitesi'nde sözleşmesi yenilenmeyen akademisyen Erdem Üngür'ün de olduğu, çeşitli üniversitelerde çalışan akademisyenlerden oluşuyor.

 

Şişman, yayınevinin internet sitesinden, bazı metinleri okurlara PDF şeklinde, ücretsiz sunulacağını da belirtti. 

 

Yayınevinin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha