• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mahkeme, biyokütle enerji santralinin imar planını iptal etti

Mahkeme, biyokütle enerji santralinin imar planını iptal etti
0 0

Mahkeme, Bursa Büyükorhan’a bağlı Karaağız köyüne yapılması planlanan biyokütle enerji santralına ilişkin imar planlarını durdurdu.

23 Mart 2019 Cumartesi 10:24

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Bursa 2’nci İdare Mahkemesi, 14 Mart’ta aldığı kararla imar planlarını oybirliğiyle geçersiz kıldı.

 

Kararda, halkın tarım ve hayvancılık faaliyetine dikkat çekilerek santralin kurulmasıyla su temini sıkıntısı yaşanacağı, korunması gereken nadir ekosistemin zarar göreceği aktarıldı.

 

Santralin kurulmasıyla ‘bölgedeki endemik türler ile antik yerleşim alanı gibi kültür varlıkların zarar görebileceğinin anlaşıldığı’ dile getirilen kararda, imar planlarının uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğacağı kaydedildi.

 

Köylüler, santrale karşı üç dava açmıştı. Bursa İdare Mahkemesi, il toprak koruma kurulunun santralin kurulması için tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanılmasına onay veren kararını da 28 Şubat’ta oybirliğiyle durdurmuştu.

 

Büyükorhan ilçesindeki Karaağız köyünde yaşayanlar, santralin şantiye sahasında yaklaşık bir yıldır nöbet tutuyor. Köylüler, santrale engel olmak için şimdiye dek birçok eylem yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha