• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü

Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
0 0

Pazarcık'ta engelli erkek çocuğa tecavüz eden Ali Dereli’nin geleceğini düşünerek, indirim uygulayan mahkeme, ceza kurarken farklı tarihlerde iki kez işlenen suçun bütün olduğunu savunarak, zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasını gerek görmedi.

2 Temmuz 2022 Cumartesi 11:19

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 16 yaşındaki engelli B.U.’ya yönelik tecavüz suçundan yargılanan 69 yaşındaki Ali Dereli’nin geleceği düşünülerek verilen “iyi hal” indirimli 16 yıl 8 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, “Çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar” suçundan iki kez cezalandırılması talep edilen Dereli’nin farklı tarihlerde iki kez işlediği suçun bütün olduğu ve 2 kez cezalandırmanın gerekmediği yer aldı.

 

MAHKEME FAİLİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ 

 

Pazarcık’ın Narlı Mahallesi’nde 2019 yılının Ekim ayında yaşanan tecavüze ilişkin Maraş 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama, 10 Mayıs'ta görülen 6'ncı duruşmada karara bağlandı. Davada tutuklu yargılanan Dereli’ye "Çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar" suçundan 20 yıl hapis cezası verildi. Daha sonra Dereli’nin yaşı ve geleceğini düşünen mahkeme, “iyi hal” indirimi uygulayarak, cezayı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çevirerek, failin tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

 

Mahkeme, gerekçeli kararı ise 24 Mayıs’ta açıkladı.  

 

GEREKÇELİ KARAR: ZİNCİRLEME SUÇ YOK 

 

İki kez işlenen suçun bütün olduğu ve iddianamenin aksine cezanın 2 fiil için verilmesine gerek olmadığı belirtilen kararda, “A.D.’nin TCK 103 (Çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar suçundan) iki kez cezalandırılması talep edilmesine rağmen; eylemlerin aynı kişiye karşı değişik zamanlarda işlendiği ve eylemlerinin bir bütün olduğu ve hakkında zincirleme suç hükümlerinin uygulanması gerekmediği anlaşıldığından A.D.’nin eylemleri bir bütün olarak değerlendirilerek, bir tek kez cezalandırılmasına” ifadeleri yer aldı. 

 

NE OLMUŞTU? 

 

Pazarcık’ta 1 ve 7 Ekim 2019 tarihlerinde yaşanan olay, yüzde 50 zihinsel engelli ve epilepsi hastası çocuğun, dedesi H.U. ile konuşması ile ortaya çıktı. Bunun üzerine aile, Ali Dereli hakkında Pazarcık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dede ifadesinde, 7 Ekim günü öğle saatlerinde birlikte yemek yediği torununun Dereli tarafından tecavüze maruz kaldığını anlattığını belirtti. Çocuk da, çocuk izleme merkezinde alınan ifadesinde tecavüz eden Dereli’nin daha sonra “Bunları sakın kimseye söyleme dilini keserim” diyerek, kendisini tehdit ettiğini anlattı.

 

Çocuğa iki kez tecavüz eden Dereli ise ifadesinde, kendisine iftira atıldığını ileri sürdü. Savcılık ifadelerinden bir gün sonra Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Dereli, tutuklanarak Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 

 

SAVCILIK İDDİANAMESİ 

 

Soruşturmayı yürüten savcılık, 1 Temmuz 2021 tarihinde tamamladığı iddianamede, Dereli’nin "Çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar” suçundan iki kez cezalandırılmasını istedi. Tarafların savcılık ifadelerine yer verilen iddianamede, Maraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Engelli Sağlık Kurulu ve Pazarcık Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kurulu tarafından düzenlenen raporlarda B.U.’nun yüzde 50 engelli olduğu belirtildi.

 

ADLİ TIP KURUMU RAPORU 

 

İddianamede, Adli Tıp Kurumu tarafından 30 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen rapora da yer verildi. Raporda, “Mağdur B.U.’dan alındığı bildirilen külot (1,2,3 ve 4 nolu örnek), pantolon (3 nolu örnek), tişört (1 ve 2 nolu örnek) üzerinde yapılan meni yönünden incelemeden pozitif sonuç alındığı, ancak bu lekelerin meni olup olmadığının tam olarak tespit edilemediği, tişört üzerindeki 1 nolu örnek ile gri renkli külot üzerindeki 4 nolu örnek üzerinde sperm hücresinin görüldüğü, mağdur B.U.’dan alınan eküvyon örneği ve külot üzerindeki 3 ve 4 nolu örnekler üzerinde yapılan DNA incelemesinde major yoğunluktaki DNA bölgelerinin A.D.’nin DNA profili ile uyumlu olduğu” ifadeleri yer aldı.

 

İddianamede, çocuğun iç çamaşırından alınan 3 ve 4 nolu örnekler ile yine eküvyon örneğinde Dereli’nin DNA'sına rastlanılmasının, çocuğun beyanlarını doğruladığı belirtilerek, TCK 103. maddesinin 1. fıkrasının a bendindeki “Çocuklara karşı nitelikli cinsel istismar” suçunun iki ayrı tarihte iki kez işlendiği anlaşıldığından cezalandırılması talep edildi. 

 

ÇELİŞKİLİ İFADELER 

 

Dereli, Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen rapora binaen alınan ikinci ifadesinde, savcılıktaki ifadesiyle çelişen ifadeler verdi. Savcılıkta eşinin olayın yaşandığı gün Antep’e gittiğini belirten Dereli, ikinci ifadesinde eşinin İsveç’te olduğunu, yalnız yaşadığını söyledi. Dereli, kendisine “komplo” kurulduğunu öne sürdü. 

 

İddianamede ise, iki ifade arasındaki çelişkilere dikkat çekilerek, “Alınan ilk ifadesinde sabah saatlerinde eşini diş randevusu için Gaziantep iline yolcu ettiğini beyan ederken, alınan ikinci ifade de yalnız yaşadığı için çamaşırlarını kız kardeşinin yıkadığını beyan ettiği, ayrıca şüphelinin iç çamaşırlarından birinin eksik olduğunu fark etmesi ve bu iç çamaşırının mağdurun ailesi tarafından mağdura giydirilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu, bu sebeplerle şüphelinin kendini suçtan kurtarmaya yönelik beyanlarına itibar edilemeyeceği” ifadeleri yer aldı. 

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - EMRULLAH ACAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha