• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

MİT kaçırdı, ‘cemaat adına PKK’ya silah sağlamak’la suçlandı, tahliye edildi

MİT kaçırdı, ‘cemaat adına PKK’ya silah sağlamak’la suçlandı, tahliye edildi
0 0

Özbekistan'dan kaçırılarak Türkiye'ye getirilen ve savcılık tarafından PKK'ya silah sağlamakla suçlanan 9 aydır tutuklu olan Gürbüz Sevilay, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

19 Ekim 2021 Salı 17:16

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yasa dışı yollarla Özbekistan’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirilen ve Gülen cemaati adına PKK’ya silah sağlamakla suçlanan Gürbüz Sevilay, tutuklu yargılandığı davada ‘konutu terketmeme’ adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

 

MİT operasyonuyla Özbekistan’dan kaçırılan Gürbüz Sevilay’ın, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘örgüte silah sağlamak’ suçlarından tutuklu yargılanmasına devam edildi. Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketi bulunan Sevilay, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile cezaevinden katılırken, avukatı salonda hazır bulundu.

 

‘KONUTU TERK ETMEME ŞARTIYLA TAHLİYE EDİLDİ’

 

DHA’nın haberine göre 2016 yılında kendisi hakkında ‘Özbekistan ülke imamı’ olduğu yönünde yapılan ihbar sorulan sanık Sevilay, “Bu ihbarı yakın akrabam yaptı. Özbekistan’da yaşadığım dönem 4 ülke imamını söylemiştim ve bildiklerimi anlatmıştım. İhbarı kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme Başkanının sağlık durumunun tespiti için Ankara Adli Tıp Kurumu’na neden gitmediğini sorduğu Sevilay, “Ankara Adli Tıp Kurumu’na gidip gelmek ölümden beter bir şey, ben zaten hastayım bu yüzden gitmedim” dedi. Sevilay, 9 aydır tutuklu olduğunu ve bildiklerini anlattığını ifade ederek, tahliyesini istedi.

 

Mahkeme heyeti sanık Sevilay’ın ‘konutu terk etmeme’ adli kontrol şartıyla tahliyesine karara vererek, duruşmayı erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha