• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ödenekler kesildi, yurt dışınaki Erasmus öğrencileri ortada kaldı

Ödenekler kesildi, yurt dışınaki Erasmus öğrencileri ortada kaldı
0 0

Üniversiteler, Erasmus hibelerinin bir dönemlik ya da iki dönemlik değil en fazla 2 buçuk aylık verileceğini öğrenciler yurtdışına gittikten sonra duyurdu. Sosyal medyada haklarını arayan öğrenciler isyan etti.

27 Eylül 2021 Pazartesi 13:07

Avrupa Birliği (AB) tarafından Avrupa’da bulunan üniversitelerde bir ya da iki dönem şeklinde eğitim alma imkanı sağlayan program olan Ersamus’a Türkiye’den her yıl binlerce öğrenci başvuruyor. Bu yıl ise üniversitelerin Erasmus ofislerinin duyuruları öğrencileri zor durumda bıraktı.

 

Türkiye’nin en saygın okullarından İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Erasmus ofisi tarafından yapılan duyuruya göre her sene öğrencilere yarım ya da bir dönem olarak yatırılan hibeleri en fazla 2 buçuk ay olarak yatırılacak. Zor durumda kalan öğrencilere hibenin ne zaman yatırılacağı dahi belli değilken bir de hibenin azaltılması sosyal medyada tepkileri çığ gibi büyüdü. İTÜ ise yaptığı açıklamada sorumlunun kim olduğunu belirtmedi.

 

‘ÇOKTAN HAK ETTİKLERİ HİBEYİ VERMEYECEĞİNİ BİLDİREREK AVRUPA’NIN ORTASINDA FAKİRLİĞE MAHKUM ETTİ’

 

Kaan Sarıkaya isimli sosyal medya kullanıcısının konuyla ilgili paylaşımları şöyle oldu: “Gazetecilerin dikkatini çekmek isterim: Bu yıl Erasmus hibelerinin -çoğu öğrenci de programlarına gittikleri ülkede çoktan başlamışken- bir dönemlik ya da iki dönemlik değil en fazla 2 buçuk aylık verileceği sırayla bütün okullar tarafından cuma günü öğrencilere haber verildi. Türkiye Ulusal Ajans’ı binlerce Türk öğrenciyi gittikleri ülkelerde sözleşmelerini, taahhütlerini çoktan imzalamışken elde etmeyi hak ettikleri hibenin yarısını bile veremeyeceğini bir cuma günü atılan maille bildirerek Avrupa’nın ortasında fakirliğe mahkum etti. Türkiye’de ekonomik sıkıntılarla, barınma problemleriyle uğraşan parlak öğrencilerimiz gittikleri Avrupa ülkelerinde de T.C hükümeti tarafından skandal biçimde yalnız bırakıldılar.”

 

KİRA SÖZLEŞMELERİNİ BİLE YAPTILAR

 

Öğrenciler ise okullarının bulunduğu ülkelere giderek burada kira sözleşmesi dahi yaptıklarını belirterek sosyal medya hesaplarından bu duruma tepki gösterdi. Söz konusu açıklamanın cuma günü yapılması ve hafta sonunun araya girmesiyle öğrencilerin okullarına ulaşamaması tepkileri daha da arttırdı.

 

Güleycan Gneç isimli Erasmus öğrencisi 12 aylık kira sözleşmesi yaptığını belirterek, İTÜ’ye “Çoktan 12 aylık kira sözleşmemi yaptım ben. Nasıl karşılayacağım? Nasıl koskoca İTÜ sözünün arkasında duramıyor? O zaman neye, hangi bütçeye güvenip bu kadar öğrenciyi gönderiyorsunuz Erasmus’a?” sözleriyle tepki gösterdi.

 

İTÜ, “KİMLER SORUMLU DEĞİLİ” AÇIKLADI

 

İTÜ Erasmus Ofisi ise konuya ilişkin açıklamasında bu durumdan Avrupa Komisyonu, Türkiye Ulusal Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sorumlu olmadığını söyledi. Ancak sorumlunun kim olduğunu ve sorunun nasıl çözüleceğini söylemedi. Açıklamada hibe miktarlarında geçen yıla göre ciddi azalma meydana geldiği belirtilerek “Hibe dağıtım sonuçları ve kurumların 2021 dönemi bütçeleri incelendiğinde, tüm üniversitelerin hibe miktarlarında olduğu gibi İstanbul Teknik Üniversitesine tahsis edilen hibe miktarında da geçmiş yıllara kıyasla önemli oranda azalma olduğu görülmektedir. İlan edilen bütçe, İTÜ olarak talep ettiğimiz bütçenin oldukça altında kalmıştır” denildi.

 

SADECE 2,5 AYLIK HİBE DESTEĞİ

 

Tahsis edilen bütçe miktarının azaltılması ve Erasmus’a hak kazanan öğrenci sayısının geçen yıllara göre daha fazla olması nedeniyle öğrencilere verilen hibe miktarlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldıkları belirtilen açıklamada “Bu itibarla 2021-2022 akademik yılında Erasmus öğrenim hareketliliği gerçekleştirecek öğrencilerimize (tek dönem veya iki dönem fark etmeksizin) toplamda 2,5 aylık hibe desteği sağlanabilecektir” denildi.

 

‘TÜRKİYE ULUSAL AJANSI YAKIN ZAMANDA ÖDEME YAPMAYACAK’

 

Türkiye Ulusal Ajansı ile gerçekleştirilen görüşme sonucunda bütçenin kurum hesabına yakın bir zaman aktarılmayacağı belirtilen açıklamada, bunun Şubat ayını bulabileceği ifade edildi. Programa katılan öğrencilerin 2 buçuk aylık hibelerinin ödenmesinin ise İTÜ’ye bütçe aktarımı yapıldıktan sonra gerçekleşeceği aktarıldı.

 

Ayrıca açıklamada haklarını iptal ettiren öğrencilerin olması halinde bu kaynakların diğer öğrencilere aktarılabileceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilan edilmiş olan bütçenin artması ve olası hareketlilik iptalleri sonucunda bütçemizde yeterli miktar kalması durumunda, öğrencilerimize tahsis edilen hibe miktarı 2,5 aydan 5 aya kadar arttırılabilecektir. Her durumda, iki dönem hareketlilik gerçekleştirecek öğrencilerimizin hareketliliklerinin ikinci dönemi için hibe ödemesi yapılamayacaktır.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha