• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer" paylaşımını yapan ilkokul müdürü başka bir okula öğretmen olarak atandı

0 0

CHP'li Murat Bakan, "Kirli düşüncelere sahip bir şahıs, ‘öğretmen’ sıfatıyla bir yerlerde çocuklarımıza ‘eğitim’ vermeye devam ediyor" dedi.

6 Aralık 2019 Cuma 12:53

İzmir'in Karaburun ilçesinde ilkokul müdür Şahin Özdemir'in Facebook hesabından Necip Fazıl Kısakürek'e ait olduğu iddia edilen "Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” ifadelerini paylaşmasının ardından görevden alındı. Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Özdemir'in ilçe dışında bir okula öğretmen olarak atandığını belirtti. 

 

Facebook hesabından "Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” ifadelerini paylaşan ilkokul müdürü Özdemir, sosyal medyada kısa süre içinde tepkiler gelince paylaşımını sildi. Tepkilerin ardından okul müdürünün açığa alındığı duyuruldu.

 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplaması istemiyle konuya ilişkin bir önerge verdi. Selçuk'un Bakan'a verdiği yanıtta  “İzmir Valiliğince konuya ilişkin olarak; adı geçenin sosyal medyadaki paylaşımıyla ilgili olarak başlatılan Adli ve İdari soruşturmanın tamamlandığı, idari yönden disiplin cezası olarak ‘kınama’ ve okul yöneticiliği görevinin üzerinden alınarak ilçe dışında bir kuruma öğretmen olarak atamasının yapıldığı belirtilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Selçuk'un yanıtını değerlendiren CHP’li Bakan şu değerlendirmelerde bulundu: “Kadınları aşağılayan paylaşımlarda bulunarak hem Anayasamız hem de Temel Eğitim Kanunu açısından suç işleyen, ayrıca halkı kin ve nefrete tahrik eden bu kişinin açığa alındığı duyurulmuştu. Fakat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından önergemize verilen yanıtta, bu şahsın okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir kuruma ‘öğretmen’ olarak atamasının yapıldığını öğrendik. Bir de lütfen ‘kınama’ cezası verilmiş… Kirli düşüncelere sahip bir şahıs, ‘öğretmen’ sıfatıyla bir yerlerde çocuklarımıza ‘eğitim’ vermeye devam ediyor! Her gün bir kadının erkekler tarafından katledildiği günlerden geçiyoruz. Kadınlar ‘yaşam hakkı’ mücadelesi veriyor. Bu mücadeleyi büyütmek hepimizin sorumluluğudur. Çocuklarımızı bu kirli zihniyetten korumak ve uzak tutmak ise bu mücadelenin bir parçasıdır. Daha üç gün önce Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kadın cinayetleriyle ilgili konuşurken ‘herkesin başını iki elinin arasına alıp düşünmesi gerekmektedir’ dedi. Bizler, her kadın cinayetinden sonra ‘artık bu son olsun, bir kadın daha eksilmesin’ diye, ‘önce zihniyet değişmeli’ diye bağırıyoruz. Başımızı iki elimizin arasına alıp düşünmekle olmuyor, değiştirmemiz gereken zihniyet tam olarak bu! Düşünmeye vakit yok, acilen harekete geçilmeli! Bunun için her alanda topyekun bir mücadele başlatılmalı ve bu eğitimden başlamalı! Bir kadının örtülü-örtüsüz olmasının bir önemi yoktur! Tüm kadınlar eşit yurttaştır, özgürdür, istedikleri gibi giyinirler ve bu hiçkimsenin günlük siyaset malzemesi olamaz. Özgür, adil ve eşit yaşam için hep birlikte mücadele edeceğiz!”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha