• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut’un ağabeyi: ‘Cenaze yıkanırken suyu kestiler, cenaze arabası bile vermediler’

Polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut’un ağabeyi: ‘Cenaze yıkanırken suyu kestiler, cenaze arabası bile vermediler’
0 0

Cenevre’de kurulan ‘Türkiye Mahkemesi’nin üçüncü gününde, 2017 Diyarbakır Nevroz’unda polis tarafından sırtından vurularak öldürülen Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut tanık olarak dinlendi.

23 Eylül 2021 Perşembe 18:15

Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin, Belçika merkezli Van Steenbrugee Advocaten (VSA) Hukuk firması öncülüğünde Cenevre’de kurulan ‘Türkiye Mahkemesi’nin üçüncü gününde 2017’de polis kurşunuyla öldürüldüğü belgelenen Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut “tanık” olarak dinlendi.

 

2017 Diyarbakır Newroz’unda polislerce öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut, öldürme anına ait bütün fotoğraf ve görüntülere rağmen kardeşini öldüren polislerin delil yetersizliğinden beraat ettirildiğini anlattı. Kurkut, “Herkesin önünde, evimizin gücüğü ve neşesi olan Kemali öldürdüler. Kemal keman çalardı saatlerce odasında keman sesi gelirdi o sesi kestiler” diye konuştu.

 

Konuşması boyunca sık sık gözyaşlarına boğulanErcan Kurkut, kardeşini öldüren polislerin değil, öldürme anına çeken gazeteci Abdurrahman Gök’ün yargılandığını ve hakkında 20 yıl hapis istendiğine dikkat çekti. Kurkut, “Kardeşimi öldürdükleri yetmediği gibi, cenazesini almaya giden aileyi oradan oraya gönderip eziyet ettiler, cenazesi yıkandığı esnada suyu kestiler, cenaze arabası bile vermediler” dedi.

 

Kardeşinin öldürülmesinden hemen sonra polislerin ilk iş basın mensuplarının elindeki görüntüleri topladığını ve valiliğinde ‘meydana girmeye çalışan bombalı teröristin etkisiz hale getirildiği’ şeklinde açıklama yaptığına dikkat çeken Kurkut, “Başka yerde polis delil toplamak için olay yerine gider Türkiye’de delilleri karartmak için. Savcılar olay araştırır ama bu duruma dair hiçbir soruşturma ve inceleme yapılmadı. Bunu bırakalım polislerin mahkemedeki bütün taleplerini kabul eden hâkim, bizim hiçbir itiraz ve talebimizi kabul etmedi. Ben Türk yargısına inancım kalmadı” ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha