• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polisin el koyduğu "Deniz Gezmiş’in fotoğrafının yapışık olduğu dolap kapağı" delil olamadı, iade edilecek

Polisin el koyduğu
0 0

Ankara'da geçtiğimiz günlerde Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi bir dönemin gençlik örgütü liderlerinin posterlerini derneklerinde bulundurdukları gerekçesi ve THKP/C üyeliği suçlamasıyla halkevleri şube başkanları gözaltına alındı.

21 Ekim 2019 Pazartesi 11:50

Gözaltı sırasında suç delili olarak ‘Deniz Gezmiş’in resminin yapışık olduğu dolap kapağı’na da el konuldu. Olayla ilgili olarak mahkemeden karar çıktı. Karara göre dolap kapağı sahiplerine iade edilecek.

 

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Ankara’da polis beş Halkevi şubesi ve dört Halkevi şube başkanının evinde arama yapmış, yapılan aramanın ardından dört şube başkanını gözaltına alınmıştı.

 

Şube başkanları 3 gün gözaltında kaldıktan sonra haklarında THKP/C silahlı terör örgütü üyeliği suçundan, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

 

Mahkeme, ‘söz konusu örgütün fiili varlığının sona erdiğini’ de anımsatarak sanıkların beraatına karar verdi. Kararda, sanıkların haksız yere gözaltına alınmaları nedeniyle bir yıl içinde tazminat talebinde bulunma hakları bulunduğu belirtildi.

 

Aramalarda el konulan ve adli emanete konulan, ‘Deniz Gezmiş’in resminin yapışık olduğu dolap kapağı’ ile birlikte el konulan dergi, kitap, kayıt formu gibi birçok malzemenin ‘karar kesinleştiğinde sahiplerine iadesine’ hükmedildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha