• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sabah yazarı Timur Sırt: Her gün 25 milyon veri çalınıyor

Sabah yazarı Timur Sırt: Her gün 25 milyon veri çalınıyor
0 0

Ciddi bir güvenlik krizinin işareti olarak, 2018 yılının ilk altı ayında, her gün 25 milyondan fazla verinin çalındığı ortaya çıktı.

1 Kasım 2018 Perşembe 16:05

Sabah Gazetesi'nden Timur Sırt'ın yazısına göre, 2017 yılının ilk altı ayına kıyasla bu yıl yüzde 133'lük bir artış yaşandı ve güvenlik verileri çalındı.

 

Bu tür verilerin çalınması, kurum ve bireylerde tamiri mümkün olmayan zararlara neden olurken, veri sızıntısı ile ilgili hazırlanan rapora göre, aynı dönem içinde gerçekleşen 945 veri hırsızlığı nedeniyle tam 4.5 milyar veri de açığa çıkmış oldu.

 

Yazıda dijital veri güvenliği ve sızıntıları ile ilgili şu detaylara yer verildi:

 

"Facebook ve Cambridge Analytica vakası da dahil olmak üzere sosyal medya platformlarına yönelik bu yıl gerçekleşen altı sızıntıda verilerin toplam yüzde 56'sının silindiğini ortaya koyan rapor, vakaların sayısı dışında şiddetlerinin de arttığını gösteriyor. 6 aylık süreçte her gün 25 milyondan fazla verinin ele geçirildiğinin altını çizen Komtera Teknoloji  güvenlik uzmanları, veri sızıntılarına karşı şirketler için ideal veri stratejisi planını paylaşıyor.

 

Rapora göre çalınan, kaybolan ya da ele geçirilen verilerin sadece yüzde 1'i şifrelenmiş bir şekilde korunuyor. Geçen senenin ilk yarısı için yüzde 2.5 olan bu oran, hassas bilgilerin şifreleme yöntemiyle kontrol altına alınmasının neredeyse tamamen göz ardı edildiğini gösteriyor.

 

Rapor, 2013'ten beri neredeyse 15 milyar verinin sızdırıldığını ortaya çıkararak durumun vahametini gözler önüne seriyor. Etkilenen veriler, sağlık kayıtları, kredi kartı bilgileri gibi finansal veriler ya da kullanıcı bilgileri gibi kategorilere ayrılıyor. Temmuz 2018'e kadar saniye başına 291 veri hırsızlığı yaşandığını ortaya koyan rapora göre, vakaların yüzde 65'ini kimlik hırsızlığı oluşturuyor."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha