• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sağlık Bakanı Koca'dan maymun çiçeği açıklaması: Gereksiz tedirgin olunmamalı. Bugüne kadar bizde maymun çiçeği vakası görülmedi

Sağlık Bakanı Koca'dan maymun çiçeği açıklaması: Gereksiz tedirgin olunmamalı. Bugüne kadar bizde maymun çiçeği vakası görülmedi
0 0

Avrupa ve Amerika'da yayılan "maymun çiçeği" virüsü tüm dünyada endişeye neden oluyor. Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de şu ana kadar "maymun çiçeği" vakası görülmediğini açıkladı. Bakan Koca, maymun çiçeğiyle ilgili son dakika açıklama yaptı.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 16:30

TBMM'de milletvekilleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği virüsüne karşı çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu belirtti, aşının geliştirilmesi konusunda Bilim Kurulu'yla istişare halinde olduklarını söyledi.

 

Koca, maymun çiçeği virüsünün Türkiye'de görülüp görülmediğine ilişkin, "Yeni bir tedirginlik alanı oluşturmamak kanaatindeyim. Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Olduğunda bunu açıklamış ve bildirmiş oluruz ve bu hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum. Çünkü damlacık enfeksiyonuyla bulaşmadığını, daha çok yakın temas ile bulaştığını biliyoruz. O nedenle bu konuda gereksiz tedirgin olunmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakın takip etmekte. Söylenmesi gereken bir durum olursa dikkat edilmesi gereken bir durum olursa bunu da açıklamış oluruz" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha